Dychčí alebo kašle váš pes bez príčiny? Môže to byť zväčšené srdce
Počet zobrazení 2793
1.mája 2023 to boli 3 roky, čo som prišla o svoju malú bradáčku. Z ničoho nič, v podstate za 3 dni som mala o psíka menej.
Vraj mala veľmi poškodenú chlopňu, čo ma šokovalo, pretože nikdy nemala ani dýchacie ani iné problémy, neprejavovala žiadne známky bolesti alebo nepohody. Niekoľkokrát predtým, v priebehu rokov, mala taký ,,záchvat´´: chvíľku ju motalo, zviezla sa na zem, ale o minútu nič, pohoda. Keď som sa na to pýtala veterinára, jeho odpoveď bola, že je to pravdepodobne mozog a s tým nevedia nič urobiť, aj keby zistili príčinu. Srdce vyšetriť neodporúčal a priznám sa, ani mne to nenapadlo.
Jediný incident s dychčaním mala niekoľko mesiacov pred smrťou, kedy začala zrýchlene dýchať uprostred novembra, takže na počasie sa to zvaliť nedalo. V noci podstúpila na psej pohotovosti vyšetrenie krvi, popočúvali ju, odmerali teplotu, ale na nič neprišli. A keďže dychčať prestala, ani neprejavovala iné známky nepohody, odškrtla som si 100€ za veterinára a šli sme domov.
Po tom, ako odišla, som chcela dať vyšetriť srdce jej ,,sestre´´, mojej milovanej yorkšírke. Keďže to nie je práve najlacnejšie vyšetrenie, veterinárka jej urobila EKG a pretože bolo v poriadku, ďalšie vyšetrenia (sono atď) neodporúčala. Vraj ak by mala niečo v neporiadku, počuli by to, a aj EKG by ukázalo abnormalitu. Mala v tom čase niečo cez 13 rokov (rovnako ako bradáčka).
Iné problémy a náhoda
O takmer rok neskôr prestala moja yorkšírka Nelly jesť, často a málo cikala a tak sme zamierili smer veterinár. Diagnóza: zápal močového mechúra. Preliečili sme, začala som podávať podporné prostriedky, pretože len na lieky sa nespolieham nikdy a o pol roka som išla na preventívnu kontrolu, či sa jej to náhodou nevrátilo (s jedlom bol stále problém, tak som si myslela, že ju opäť niečo bolí, aj keď poriadne neje v podstate celý život a odkedy jej zistili pankreatitídu, tak to ide z kopca). Veterinárovi sa niečo nezdalo, chcel preveriť, či nemá močové kamene, tak šla na röntgen a tam, voilá, zväčšené srdce.
Vyšetrenie srdca
Samozrejme, hneď som objednala vyšetrenie srdca, čo opäť zahŕňalo EKG, meranie tlaku a následne sono. Diagnóza sa potvrdila. Srdce bolo zväčšené len mierne, a tak zatiaľ lieky nedostala, pretože majú jeden veľmi nepríjemný vedľajší účinok a síce, že srdce pomáhajú ,,zmenšiť´´, aby pracovalo tak, ako má, ale súčasne zužujú cievy, vedúce do srdca a to môže spôsobiť kolaps. Tak si vyberte..
Pomáhajú vôbec lieky?
Napadlo ma, načo podávať lieky, keď majú vedľajšie účinky a načo sú, ak na jednej strane pomôžu a na druhej ublížia. Nie je jedno, či spôsobí problém zväčšené srdce alebo zúžená cieva? Lieky navyše zahlcujú pečeň, a u staršieho psíka je to pohroma. V tomto veku má organizmus dosť problémov aj sám so sebou.
Nakoniec som však na lieky o niekoľko mesiacov pristúpila, to mala už 15 rokov, a začala pokašliavať. Zo začiatku som podávala predpísanú dávku, po čase som ju upravila (na vlastné riziko a zodpovednosť) a zatiaľ, už je to viac ako rok, to funguje dobre. Nespolieham sa len na lieky, ale podporujem srdce ako to najviac ide a ako môžem.
Pár tipov na podporu srdca
Ak sa niekto nazdáva, že lieky stačia, je na veľkom omyle. Pri nijakej diagnóze, zväčšené srdce nevynímajúc, len lieky nestačia. Doplnky výživy, alebo podporné prostriedky, nazvite to, ako chcete, nie sú len mýtus. Môžu vám reálne pomôcť predĺžiť vášmu psíkovi život a hlavne mu ho spríjemniť.
Lososový olej - skutočný zázrak?
Ak sa niekoho opýtate, čo je dobré na srdce (aj na srsť, alergie, imunitu atď), ako prvé ho napadne lososový olej. Iste, Omega 3 mastné kyseliny sú dôležitou zložkou bunkových membrán a zabezpečujú ich správne fungovanie, pôsobia protizápalovo a znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. V organizme predstavujú počiatočný krok pri výrobe hormónov, ktoré regulujú zrážanie krvi. Taktiež pomáhajú znižovať krvný tlak, hustotu krvi, odstraňovať arytmiu srdca. Omega 3 mastné kyseliny si psí (ani ľudský) organizmus nedokáže vyrobiť sám, preto musia byť prijímané v potrave.
Omega 3, ale aj 6 a 9 mastné kyseliny sa nenachádzajú len v oleji lososovom, ale aj v iných rybích olejoch a tiež v zmesových olejoch (napríklad vynikajúci PETS NATURE Omega 3-6-9 olej, ktorý je zmesou bodliakového, lososového, ľanového, konopného a chia oleja + hodnotné bylinky).
ALE...
Môj pes, ktorému diagnostikovali zväčšené srdce, predtým zápal močového mechúra a ľadvinové zlyhanie, má zároveň aj pankreatitídu (neschopnosť tráviť tuky). To je nadelení... Čo s tým? Oleje do krmiva (kvôli vysokému obsahu tukov) veľmi pridávať nemôžem. A tak som hľadala prípravky, ktoré používať môžem a tiež podporia srdce.
Aké ďalšie vitamíny podporia srdce?
Pre srdce je veľmi dôležitým doplnkom koenzým Q10, vit. E, horčík (magnézium) a tiež taurín. V ľudských prípravkoch nájdete hloh, rakytník, bazu a pod. Jedno sú vitamíny umelé, druhé vitamíny prírodné, z bylín a plodov. Vyskúšala som obe. Najprv som používala cdVet Kardio Mix, ktoré sa jednoducho nasype na krmivo a týmto spôsobom sa dostane do organizmu psa a môže blahodárne pôsobiť.
Po čase, najmä kvôli zhoršujúcemu sa apetítu a nechuti mojej yorkšírky zjesť čokoľvek, čo je niečím posypané, som bola nútená prejsť na vitamíny ,,umelé´´, vo forme tabliet. Tie dokáže spolu s maškrtou zjesť. Aktuálne podávam 2 x denne VetaPro Cardio small. Sú to malé želatínové tabletky, ktoré v prípade absolútnej nemožnosti dostať ich do zvieraťa môžete nasypať do vody, rozpustiť a túto zmes psovi podať striekačkou priamo.
Srdce a jeho podpora, či už preventívna, alebo v čase stanovenej diagnózy je obsiahla a veľmi vážna téma. Ide o najčastejší dôvod predčasného úhynu našich milých psích spoločníkov. Tak čo keby sme im to srdiečko podporili, ešte kým je čas?
Monika
PS: v čase napísania tohto článku má môj ,,kardiak´´16 rokov a 2 mesiace. Držte palce, nech dáme tú dvadsiatku :)
PS2: nikdy som nekŕmila veterinárnym krmivom na podporu srdca, pretože môj pes má ďalšie, najmä tráviace problémy, preto musím krmivo starostlivo vyberať
Nový komentár