Panel používateľa

Pankreatitída u psa

Počet zobrazení: 17994

Čo pankreatitída znamená a ako sa s ňou vyrovnať?

Pred niekoľkými dňami som sa dozvedela výsledky krvných testov jedného z mojich psov. Výsledok - chronická pankreatitída. Až ma zamrazilo, lebo akákoľvek choroba=doživotná diéta, obmedzenia, strach o psa - veď to poznáte. Neostalo mi však nič iné len to zobrať ako fakt a popasovať sa s tým.

Viete, čo táto choroba obnáša a ako sa s ňou vyrovnať?

Asi každému napadne, že pankreatitída bude mať niečo spoločné s pankreasom a následkom toho sú väčšinou psy doživotne na diéte. Toto som zhruba pochopila aj ja v prvej minúte rozhovoru s veterinárom. Ale čo ďalej? 

Vysvetlil mi, že môj pes má veľmi vysoké hodnoty niečoho (zabudla som, o čom hovoril, keďže som veterinárnej hantýrky absolútne neznalá), musí byť na diéte a množstvo tukov v krmive musí mať maximálne 10-11%. No fajn, pomyslela som si, ale ja predsa kŕmim za studena lisovanými granulami s obsahom tuku 9%, tak prečo teda pankreatitída? Obsah tukov bol dodržaný a to už dávno pred testami. Začala som googliť.

A tak som sa od jednej švajčiarskej veterinárky dozvedela, že pri pankreatitíde nesmie byť v krmive okrem tukov ani vysoký obsah vlákniny. Presne preto môjmu psovi za studena lisované krmivo neprospievalo a to ani pri tak nízkom obsahu tukov. Za studena lisované krmivo je totiž plné vlákniny (aj preto čistí tráviaci trakt psa) - lenže ak psovi nefunguje pankreas, ťažko trávi nielen tuky, ale aj vlákninu. 

Tento článok píšem pre ďalších majiteľov podobne chorých psíkov, aby dostali ucelené informácie, pretože od veterinárov (česť výnimkám) dostanú väčšinou len kusú informáciu, že pes má problém s pankreasom a musia mu kúpiť špeciálnu diétu s nízkym obsahom tukov. Ale viete, že napríklad dve podobné krmivá od istej veľmi známej značky majú síce obsah tuku zhodný (nízky), ale obsah vlákniny diametrálne odlišný? A práve to môže byť rozhodujúce pri tom, či diéta vášmu psovi pomôže alebo nie.

Čo spôsobuje pankreatitídu?

Nie je presne známe, čo môže pankreatitídu u psov spôsobovať, a príčina nie je známa ani u ľudí. Predpokladá sa, že ju môže spôsobiť poškodenie pankreasu, kedy pankreas následkom poranenia prestane vytvárať tráviace enzýmy (napríklad pri autonehode).

U psov sa predpokladá vyššia pravdepodobnosť u psov určitých plemien - viem o tom, že k nej majú preddispozíciu napríklad yorkšíri. Aj preto som dala pankreas vyšetriť z krvi extra, pretože základné krvné vyšetrenie informáciu o pankrease neobsahuje. Opäť musím podotknúť, že som si hľadala informácie na internete, pretože ma na to nikto kompetentný neupozornil a úprimne, výsledky mi povedia asi toľko, čo jadrová fyzika. Nie som veterinár a tak mi nejaké SHA alebo hodnota erytrocytov nič nepovedia. 

Príznaky a ako si ich nepomýliť

Toto si prosím zapamätajte - ak vášmu psíkovi príliš páchne z papulky, môžu to byť zuby, ale je dosť možné, že je to problém s trávením. Mojej yorkšírke sa to stalo tiež, jediné odporúčanie bolo dať vyčistiť zuby. Ja som si však bola vedomá, že nemá zuby v stave, aby bol zápach taký silný. Tušila som, že má pravdepodobne problém niekde vo vnútri - ale kde hľadať?

Sono neukázalo žiadne abnormality, takže ďakujem za vnuknutie na vyšetrenie pankreasu, ktoré mi dalo konečne odpoveď. 

Iné príznaky, ktoré si môžete pomýliť

Pred pár mesiacmi sa začala moja Nelly (chorá yorkšírka) triasť, keď začalo pršať. Hovorím si, no paráda, jedného psa, ktorý prehnane reaguje na búrku už mám, a teraz ďalší? LENŽE to nebolo pravidlo. Niekedy pršalo a triasla sa, dychčala, inokedy hrmelo, blýskalo sa a Nelly bola úplne pokojná. Nešlo mi to do hlavy, veď keď sa pes niečoho bojí, bojí sa stále, konštatne, resp.sa to časom zhoršuje. Ale takéto výkyvy?

Pred pár týždňami pritvrdila a dve hodiny som ju nevedela dať dokopy - dychčanie, triaška, horúčosť. Vyskúšala som všetko - olej na rýchle upokojenie, harmančekovú hydrosol, cvičenie (na uvoľnenie žalúdka, ako s malými deťmi, psík tiež môže mať zastavené vetry), upokojujúcu vestu. Nič nepomáhalo. Napokon zaspala po upokojujúcich tabletkách (tabletky na upokojenie, ktoré pri vážnejších strachových stavoch nemajú extra účinnosť, moje zúfalstvo však bolo veľké).

Niekoľko dní predtým mi veterinár povedal ďalšiu vec - Nelly sa zhoršuje zrak. Zatiaľ vidí, ale nikto nevie, ako rýchlo sa to bude zhoršovať. Do úvahy pripadala aj možnosť, že sa jej zrak zhoršuje rýchlejšie, ako sa s tým dokáže vyrovnať a preto má tieto stavy.

Po diagnóze pankreatitída všetko začalo dávať zmysel. Nellynkine občasné vracanie, keď jej niečo ,,nezapasovalo´´, jej očividné odmietanie určitých potravín, nechuť k surovému mäsu, zlé trávenie, zápach z tlamy, a áno, aj dychčanie, triaška a zvýšená teplota, pretože to sú takisto sprievodné javy pankreaititídy.

Nie je na mieste čokoľvek zľahčovať

A nemyslite si, že pes ,,len´´ nemôže tráviť-neliečená pankreatitída môže byť smrteľná, pretože psovi môžu zlyhať pľúca alebo srdce. Je to nebezpečná vec a prosím nepodceňujte naozaj prísnu diétu, ktorá jediná pomôže (spolu s prírodnou doplnkovou liečbou).

Čo na to príroda?

Uznávam pôsobenie prírody, a verte, že som ako prvé hľadala prírodné riešenie, ale aj samotný p.Babka, ktorý je zakladateľom Dokonalej Lásky (prírodné oleje pre psíkov a ľudí, ktoré nájdete v našej ponuke) mi vysvetlil, že s tým nič nevymyslíme, aby som dodržovala diétu a podporila ju prírodnými prostriedkami. V tomto prípade hydrosolou chrpa (nevädza), ktorú sme môjmu psovi naordinovali pred stanovením diagnózy a má na ňu blahodárny vplyv

Hydrosol si psík vyberá ideálne sám, ale je možné vybrať ju aj na základe príznakov a pozorovať, či ju psík prijíma rád a ako na neho pôsobí.

Dobré je tiež podporiť trávenie psa prírodnými doplnkami výživy - niekoľko z nich nájdete u nás (pretože ich je viac a každý psík je iný, pre výber ma kontaktujte - poradím, s čím budem vedieť). Podporujú trávenie, uľavujú psíkom od ťažkosti a upokojujú tráviaci systém.

Ak ste si od veterinára vypočuli rovnakú diagnózu a neviete, ako ďalej, kontaktujte ma - čo viem, to poradím :) Určite neskôr pridám aj výsledky diéty a pokračovanie stavu môjho milovaného psíka.

Monika

 

 

 

Diskusia

(24 komentárov)

Pankreas Petra 14.9.2021 10:36:56
Uz bolo neskoro Dinka 25.4.2020 09:14:35
Čivava Šušu Šušu 9.11.2019 18:59:39
Dorwest VieraR 2.10.2019 14:00:50
Otazka Zuzana Gábrišová 27.9.2019 22:13:54

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.