Panel používateľa

Pankreatitída u psa

Počet zobrazení: 5368

Čo pankreatitída znamená a ako sa s ňou vyrovnať?

Pred niekoľkými dňami som si v telefóne vypočula výsledky krvných testov jedného z mojich psov. Výsledok - chronická pankreatitída. Až ma zamrazilo, lebo akákoľvek choroba, problémy s trávením, alergia a podobne=doživotná veterinárna diéta, obmedzenia, strach o psa, veď to poznáte. Neostalo mi však nič iné len to zobrať ako fakt a popasovať sa s tým.

Viete, čo táto choroba obnáša a ako sa s ňou vyrovnať?

Asi každému napadne, že pankreatitída bude mať niečo spoločné s pankreasom a následkom toho sú väčšinou psy doživotne na nejakej diéte. Toto som zhruba pochopila aj ja už v prvej minúte rozhovoru s veterinárom. Ale čo ďalej? 

Vysvetlil mi, že má veľmi vysoké hodnoty niečoho (zabudla som, o čom hovoril, keďže som bola problematiky absolútne neznalá), že musí byť na diéte a že množstvo tukov v krmive musí byť maximálne 10-11%. No fajn, pomyslela som si, ale ja predsa kŕmim za studena lisovaným s obsahom tuku 9%, tak prečo teda pankreatitída? Obsah tukov bol dodržaný a to už dávno pred testami. Začala som, ako vždy, keď niečo neviem, googliť.

A tak som sa dozvedela, od jednej švajčiarskej veterinárky, že pri pankreatitíde nesmie byť v krmive okrem tukov ani vysoký obsah vlákniny. Presne preto môjmu psovi za studena lisované krmivo neprospievalo a to ani pri tak nízkom obsahu tukov. Za studena lisované krmivo je totiž plné vlákniny (aj preto čistí tráviaci trakt psa) - lenže ak psovi nefunguje pankreas, netrávi mu dobre a preto ťažko trávi nielen tuky, ale aj vlákninu. 

Tento článok som sa rozhodla napísať pre ďalších majiteľov, aby dostali ucelené informácie, pretože od veterinárov (česť výnimkám) dostanú väčšinou len kusú informáciu, že pes má problém s pankreasom a musia mu kúpiť špeciálnu diétu s nízkym obsahom tukov. Ale viete, že napríklad dve podobné krmivá od istej veľmi známej značky majú síce obsah tuku zhodný (nízky), ale obsah vlákniny diametrálne odlišný? A práve to môže byť rozhodujúce pri tom, či diéta vášmu psovi pomôže alebo nie.

Čo spôsobuje pankreatitídu?

Vo všeobecnosti sa presne nevie, čo môže pankreatitídu u psov spôsobovať, a príčina nie je známa ani u ľudí. Predpokladá sa, že ju môže spôsobiť poškodenie pankreasu, kedy pankreas následkom poranenia prestane vytvárať tráviace enzýmy (napríklad pri autonehode).

U psov sa však predpokladá vyššia pravdepodobnosť u psov určitých plemien - ja viem o tom, že k nej majú preddispozíciu napríklad yorkšíri. Aj preto som dala pankreas vyšetriť z krvi extra, pretože základné krvné vyšetrenie informáciu o pankrease neobsahuje. Opäť musím podotknúť, že som si hľadala informácie na internete, pretože ma na to nikto kompetentný neupozornil a úprimne, výsledky mi povedia asi toľko, čo jadrová fyzika. Nie som veterinár a tak mi nejaké SHA alebo hodnota erytrocytov nič nepovedia. 

Príznaky a ako si ich nepomýliť

Toto si prosím zapamätajte - ak vášmu psíkovi príliš páchne z papule, môžu to byť zuby, ale je dosť možné, že je to problém s trávením. Mojej yorkšírke sa to stalo tiež, jediné odporúčanie bolo: dajte vyčistiť zuby. Ja som si však bola vedomá, že nemá zuby v takom stave, aby bol zápach taký silný. Vedela som, že má pravdepodobne problém niekde vo vnútri - ale kde hľadať?

Sono neukázalo žiadne abnormality, takže ďakujem za vnuknutie na vyšetrenie pankreasu, ktoré mi dalo konečne odpoveď. Aj keď..

Iné príznaky, ktoré si môžete pomýliť

Pred pár mesiacmi sa začala moja Nelly (chorá yorkšírka) triasť, keď začalo pršať. Hovorím si, no paráda, jedného psa, ktorý prehnane reaguje na búrku už mám, a teraz ďalší? LENŽE to nebolo pravidlo. Niekedy pršalo a triasla sa, dychčala, inokedy hrmelo, blýskalo sa a Nelly bola úplne pokojná. Nešlo mi to do hlavy, veď keď sa pes niečoho bojí, bojí sa stále, konštatne, resp.sa to časom zhoršuje. Ale takéto výkyvy?

Pred pár týždňami pritvrdila a dve hodiny som ju nevedela dať dokopy - dychčanie, triaška, horúčosť. Vyskúšala som všetko - olej na rýchle upokojenie, harmančekovú hydrosol, cvičenie (na uvoľnenie žalúdka, ako s malými deťmi, psík tiež môže mať zastavené vetry), upokojujúcu vestu. Nič nepomáhalo. Napokon zaspala po upokojujúcich tabletkách (tabletky na upokojenie, ktoré pri vážnejších strachových stavoch nemajú extra účinnosť, moje zúfalstvo však bolo veľké).

Niekoľko dní predtým mi veterinár povedal ďalšiu vec - Nelly sa zhoršuje zrak. Zatiaľ vidí, ale nikto nevie, ako rýchlo sa to bude zhoršovať. V súvislosti s rozhovorom, ktorý som mala s úžasným p.Babkom z Dokonalej Lásky, pripadala do úvahy aj možnosť, že sa jej zrak zhoršuje rýchlejšie, ako sa s tým dokáže vyrovnať a preto tieto stavy.

Po diagnóze pankreatitída všetko začalo dávať zmysel. Nellynkine občasné vracanie, keď jej niečo ,,nezapasovalo´´, jej očividné odmietanie určitých potravín, nechuť k surovému mäsu, zlé trávenie, zápach z tlamy, a áno, aj dychčanie, triaška a zvýšená teplota, pretože to sú takisto sprievodné javy pankreaititídy.

Nie je na mieste čokoľvek zľahčovať

A nemyslite si, že pes ,,len´´ nemôže tráviť-neliečená pankreatitída môže byť smrteľná, pretože psovi môžu zlyhať pľúca alebo srdce. Je to nebezpečná vec a prosím nepodceňujte naozaj prísnu diétu, ktorá jediná pomôže (spolu s prírodnou doplnkovou liečbou).

Čo na to príroda?

Uznávam pôsobenie prírody, a verte, že som ako prvé hľadala prírodné riešenie, ale aj samotný p.Babka, ktorý je zakladateľom Dokonalej Lásky (prírodné oleje pre psíkov a ľudí, ktoré nájdete v našej ponuke) mi vysvetlil, že s tým nič nevymyslíme, aby som dodržovala diétu a podporila ju prírodnými prostriedkami. V tomto prípade hydrosolou chrpa(nevädza), ktorú sme môjmu psovi naordinovali pred stanovením diagnózy a má na ňu blahodárny vplyv. 

Hydrosol si psík vyberá ideálne sám, ale je možné vybrať ju aj na základe príznakov a pozorovať, či ju psík prijíma rád a ako na neho pôsobí.

Dobré je tiež podporiť trávenie psa prírodnými doplnkami výživy. Výbornú službu urobí Dorwest kôra brestu a topoľa. Podporuje trávenie, uľavuje psíkom od ťažkosti a upokojuje tráviaci systém.

Ak ste si od veterinára vypočuli rovnakú diagnózu a neviete, ako ďalej, kontaktujte ma - čo viem, to poradím :) Určite neskôr pridám aj výsledky diéty a pokračovanie stavu môjho milovaného psíka.

Monika

 

 

 

Diskusia

(22 komentárov)

Čivava Šušu Šušu 9.11.2019 18:59:39
Dorwest VieraR 2.10.2019 14:00:50
Otazka Zuzana Gábrišová 27.9.2019 22:13:54
alergiaa na strvau JuliaW 27.9.2019 22:12:20
Spominane pripravky Daniela 21.9.2019 11:40:13

DPD záväzok

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.