Wilsonova choroba alias choroba z ukladania medi
Počet zobrazení 1091
Čo je Wilsonova choroba a ako jej predchádzať?
Wilsonova choroba je v skratke choroba z nadmerného ukladania medi, najmä v pečeni a mozgu.
Je to dedičná porucha transportu medi, ktorá je spôsobená toxickou (príliš vysokou) koncentráciou medi v pečeni, mozgu, prípadne rohovke oka a jej nadmerným ukladaním v týchto orgánoch. Keď sa meď nedokáže vylúčiť cez pečeň do žlče (pretože jej je nadbytok, resp.chýba niektorý reťazec, zodpovedný za vylučovanie nadbytočného množstva), ukladá sa v pečeni a jej nadmerné množstvo spôsobuje problémy - poruchy orgánov a následné zlyhanie pečene. V literatúre sa nazýva aj Cu-toxikóza.
Ako geneticky podmienenej chorobe sa jej predchádzať veľmi nedá, môžeme už len zmierňovať príznaky a zlepšovať život postihnutým jedincom (niektorí to nazývajú liečenie, ale VYliečenie nie je možné, postihnutý jedinec sa choroby nikdy nezbaví, teda nevylieči).
Na čo psy potrebujú meď
Meď je pre nás, rovnako ako pre naše psy nevyhnutným prvkom, avšak vo vysokej koncentrácii je pre živé organizmy toxická. Nevyhnutná je pre správny rast, metabolizmus železa, neuroendokrinné funkcie a kardiovaskulárny systém.
Meď je prijímaná z potravy a vody. Z čreva sa dostáva do krvného obehu a ním je ďalej do pečene, kde sa zabuduje do bielkovín, uskladní, alebo je transportovaná do ďalších orgánov. Za vylučovanie nadbytočnej medi žlčovými cestami je zodpovedný transportný proteín ATP7B. Ak je geneticky narušené prirodzené vylučovanie medi, spôsobuje to extrémne vysoké ukladanie medi v pečeni.
Ktoré plemená majú genetickú predispozíciu k Wilsonovej chorobe?
Ako najvýraznejší predstaviteľ geneticky preddisponovaných plemien sa ukazuje betlingtonský teriér, následne doberman, west highland teriér (westík), skye teriér a labradorský retriever. Neznamená to, že každý predstaviteľ zmienených plemien bude trpieť na Wilsonovu chorobu alebo inú chorobu pečene. Skôr nám táto informácia slúži ako vodítko na sledovanie psa a včasné diagnostikovanie a následnú ,,liečbu´´.
Typické príznaky Wilsonovej choroby
Medzi typické príznaky patrí pokles aktivity, znížený apetít, nadmerný smäd, zvracanie, strata hmotnosti, žltačka, tekutina v brušnej dutine a neurologické príznaky. Pri uvoľňovaní medi do krvného obehu môže dôjsť aj k hemolytickým anémiám.
Anémia, alebo chudokrvnosť, nazývaná aj málokrvnosť alebo hemolytická anémia, je stav zníženého obsahu červeného krvného farbiva (hemoglobínu) v krvi. Tento druh anémie vzniká, keď červené krvinky (erytrocyty) v obehu predčasne zanikajú. Ich nedostatok znižuje schopnosť krvi prinášať kyslík k orgánom.
Ako sa lieči Wilsonova choroba
V prvom rade je nutná redukcia potravín s vysokým obsahom medi. Nevhodné sú vnútornosti, pečeň, morské plody, čokoláda, orechy, strukoviny, huby, kuracie mäso, ovsené vločky. Medzi zakázané potraviny patria čokoláda a kakao - toto sa našťastie psov netýka, ale všetky ostatné zmienené potraviny je potrebné z jedálnička psa odstrániť. Vysokú hladinu medi znižuje zinok, takže po konzultácii s vaším veterinárom je možné zvážiť aj túto pomoc. Nadbytok medi je spojený aj s mentálnymi poruchami ako hyperaktivita, nespavosť a senilná demencia (áno, vyskytuje sa aj u psov a to častejšie, ako si myslíte).
Vhodné je aj prírodne podporiť postihnuté orgány a ich funkcie, najmä pečeň.
Z typicky veterinárnych vyskúšajte produkty Hepatosil alebo Hepatoforte.
Monika zo SUPERPES.sk
Pri písaní tohto textu som si pomohla verejnými internetovými zdrojmi o tejto chorobe a jej prejavoch. Článok je autorský, s odbornými citáciami.
Nový komentár