Vaječné škrupiny v strave psa
Počet zobrazení 12913
Vápnik. Toľko skloňovaný v súvislosti so stravou psa.
Na fórach na internete a medzi psíčkarmi sa vedú celé diskusie o tom, koľko vápnika pes potrebuje, ako ho v strave psa kontrolovať a čím ho dopĺňať.
Vápnik je hlavným stavebným kameňom kostí a zubov a vaječné škrupiny ho obsahujú až 90%.
Koľko teda pes potrebuje vápnika na deň?
Organizmus psa potrebuje na správne fungovanie zhruba 50-90 mg vápniku na jeden kilogram telesnej váhy (pre predstavu 5 kg pes potrebuje 250 - 450 mg za deň, 10 kg pes 2x toľko, teda 500 - 900 mg denne atď).
Rozsah je dosť vysoký a nie všetci majitelia psov chápu, prečo. Vyššiu dávku potrebujú psy mladé (vo vývine), staršie psy, ktoré už nedokážu prijať a/alebo využiť všetok vápnik v bežnej kŕmnej dávke alebo psy pracovné, športové, jednoducho psy v záťaži.
Presnejšiu potrebu vápnika vášho psa vám v prípade záujmu poskytne veterinár, buď na základe skúsenosti, alebo vyšetrení, ktoré je možné urobiť. Cez ne zistí, ako je na tom váš pes s hospodárením s vápnikom a vy dostanete vodítko na jeho pridávanie do stravy.
Ale pozor..
Pes prijíma určité množstvo vápnika v strave (či už kŕmite surovou, varenou alebo granulovanou stravou), preto je potrebné dávať si pozor na jeho extra dopĺňanie. Každé dobré krmivo má na obale napísané množstvo vápnika v prepočte na kŕmnu dávku a taktiež skúsení barfisti vedia, koľko čoho konkrétna dávka potravy obsahuje.
Čo robiť, ak potrebujete doplniť/zvýšiť príjem vápnika
Dobrá, ale nie pre všetkých psov schodná cesta, je podávať psovi surové kosti. Kosti sú jednoznačne najlepším zdrojom prirodzeného vápnika, a okrem toho poskytujú ďalšie benefity: neprekonateľné čistenie zubov, zábavu psa na dlhé hodiny a tréning žuvacích svalov.
Ale..Nie každý pes je ochotný alebo môže surové kosti prijímať. Aj niektorí majtelia psov sú zásadne proti, boja sa parazitov a úlomkov kostí, ktoré by mohli psovi uviaznuť v krku (o kostiach si napíšeme v ďalšom článku).
V takýchto prípadoch siahnite po vaječných škrupinách. Sú výborným zdrojom bielkovín, sú lacné (väčšina domácností škrupinky z vajec jednoducho vyhadzuje) a prášok, ktorý budete pridávať do krmiva vášho psa si môžete pripraviť aj doma.
Ako na výrobu prášku z vaječných škrupín?
Škrupiny je potrebné dôkladne umyť, aby ste sa zbavili prípadných nečistôt a s nimi spojených rizík nákazy. Potom ich poukladajte na plech (najlepšie na pečiaci papier) a nechajte ich niekoľko minút piecť (10-15 minút), asi na 200 °C. Upečené škrupinky zomeľte, tak aby ste z nich dostali prášok (mlynček na kávu, mažiar, mixér). Vzniknutú drť preosejte cez jemné sitko. Takto získate prášok s obsahom vápnika. Uskladnite v chlade v dobre uzatvárateľnej nádobe.
Vaječné škrupiny pridáte do stravy vášho psa jednoducho - jemne namleté škrupiny z vajec sa ľahko obaľujú na surové mäso alebo ich zapracujte do mäsa mletého (prípadne konzervy).
Ak si na výrobu vaječného prášku netrúfate alebo sa vám proste nechce
Nie každý má čas a chuť zbierať vaječné škrupiny, čistiť ich, piecť a mlieť (pri pečení vzniká zvláštna aróma, ktorá nemusí vyhovovať vášmu nosu). Napriek tomu by rád pridával vápnik v tejto prirodzenej podobe do stravy svojho psíka. V dnešnej dobre už to problém nie je - stačí si zakúpiť hotový výrobok - mleté vaječné škrupiny cdVet
1 gram cdVet Fit-Barf Vaječných škrupín obsahuje cca 370 mg vápnika, teda 1 gram priemerne postačuje pre 5 kg psa na jeden deň (pes, ktorý potrebuje 74 mg vápniku na kg váhy denne)
Pri dennej spotrebe 2g (10 kg pes, ktorý potrebuje 74 mg vápniku na kg váhy denne) vám 350 g balenie vydrží na dostatočne dlhú dobu (175 dní, čo je takmer polrok), pri psovi polovičnej váhy dvojnásobok času (takmer rok). Spotreba je orientačná, braná ako stred medzi minimálnou a maximálnou dávkou vápnika na deň.
Zaujal vás článok? Komentujte, zdieľajte, lajkujte :)
Monika
Nový komentár