Sezóna ,,kliešte´´
Počet zobrazení 3059
Slnko hreje, občas zaprší a to je ideálne podnebie pre našich ,,kamarátov´´ menom kliešte. Asi najväčší strašiak všetkých psíčkarov v tomto období.
Kedy vlastne začína ,,kliešťová´´ sezóna?
Začína už vo februári/marci, kedy sa kliešte prebúdzajú a začínajú strašiť. Už v tomto období mnohí psíčkati, najmä tí, ktorí žijú bližšie k prírode, začínajú s preventívnymi opatreniami.
Čo je najlepšia ochrana pred kliešťami?
Odpoveď na tú to otázku je: ideálna ochrana nejestvuje. To, čo vyhovuje vášmu psovi, na iného nemusí absolútne zaberať. Je dôležité si uvedomiť, kde a ako so psom bývam, kde sa chodíme venčiť, ako často sme vo voľnej prírode a podobne. Tomu potom podriaďujeme aj výber najvhodnejšieho antiparazitika. Na našom trhu už existuje (chvalabohu) veľký rad špeciálnych prípravkov od čisto prírodných po čisto chemické. Spot-on, bylinky, bylinné odpudzovače, sprej, obojok, éterické oleje.
Ako sa chrániť ak:
- bývam v meste na činžiaku, venčím výhradne tam
Ak s vaším miláčikom trvale žijete v meste, kde pravidelne kosia trávu, nechodíte s ním do lesa na túry a zo skúsenosti viete, že má kliešťa tak raz za uhorský rok, volila by som prírodné preparáty na báze vonných olejov. Je to síce pracnejšie a prípravky sa aplikujú častejšie, ale zato sú neškodné pre zdravie psa a vynikajúce pre šteniatka. Silice levandule, čajovníka, aromapet známky napustené olejmi - existuje veľký výber. Oleje sa vstrebajú do tela zvieraťa a vyparovaním odpudzujú týchto malých predátorov ako aj komáre, ktoré sú nemenej nebezpečné a nepríjemné.
- bývam v meste, ale chodím so psom na prechádzky do prírody
Odporúčame kombinovanú ochranu - prírodné preparáty so spot-on alebo obojkom. Aj medzi obojkami sa už dajú nájsť také, ktoré sú prírodné a účinné, avšak šetrné k vášmu psovi. Pokiaľ obojok z nejakého dôvodu pre svojho psa nechcete (napr.máte viac psov a bojíte sa, že by si obojok mohli olízať, alebo mu obojok derie srsť a pod.), vyskúšajte prírodný antiparazitný sprej alebo penu. Pena je veľmi vhodná pre šteniatka a psy, ktoré neznášajú zvuk spreja.
- bývam v oblasti, kde je veľa kliešťov
Vyskúšajte kombinovanú ochranu ako v predošlom prípade, ak nepomôže, je potrebné zaradiť zbrane tvrdšieho kalibru - chemickejšie prípravky, avšak ani tie nemusia byť účinné. Naši kamaráti kliešte si totiž už zvykli...
Čo urobiť, ak už môj pes kliešťa má
Prosím, v žiadnom prípade na kliešťa nič nekvapkajte, ale vytiahnite ho za sucha! Na recepty starých materí zabudnite, pri dusení totiž kliešť práve vypúšťa do rany obsah svojho žalúdka=možná nákaza. Použite háčik na kliešte, ukázal sa ako jeden z najúčinnejších na trhu. Ranu dezinfikujte, vynikajúcim prostriedkom je napr.jódové pero, ktoré môžete nosiť všade so sebou, ale ranku vydezinfikujete aj akýmkoľvek liehom.
Ďalšie možnosti
Dočítala som sa, že možnosťou, ako kliešťovi znechutiť krv vášho miláčika je aj podávanie cesnaku (cesnakových tabliet, dražé, oleja) alebo B-komplexu (prírodný vitamín B vo forme kvasníc, tzv.Pangamin), teda kvasnice. Ako účinný sa ukázal aj lanolin, ktorým sa postrekuje srsť zvieraťa. Nielenže vyživí srsť, ale ukázal sa aj ako výborný prostriedok pri odpudzovaní kliešťov a bĺch.
Vyskúšajte, čo pasuje vám a vášmu psovi, univerzálny recept nejestvuje.
Monika
Nový komentár