Panel používateľa

Rozvíjajte vlohy svojho psa

Počet zobrazení: 1552

Majitelia psov si zväčša želajú toto: aby bol pes poslušný, bezproblémový a nemuseli sa za neho hanbiť. Dá sa to dosiahnuť u každého psa? Áno, dá. Ak aj nemáte doma psieho génia, základná poslušnosť a výchova je nielen možná, ale aj dôležitá.

 

Ako na to?

Jednoducho. Tak ako u detí. Tie sa tiež nenaučia  rozprávať samé od seba, ani používať toaletu nezačnú  len tak, z ničoho nič. Prečo by sme teda očakávali od psov, že budú vedieť všetko sami od seba?

Myslíte, že preháňam? Iste nie, neverili by ste, koľko takých  majiteľov psov chodí po svete. Nie raz som počula, ako niekto povedal, že to pes musí vedieť- je predsa pes!

 

Nepreháňajte očakávania.

Nadpis článku hovorí o tom, aby ste rozvíjali vlohy svojho psa. Nehovorí nič o výchove a výcviku, pretože o tom bude iný článok. Teraz ide o to, aby ste zistili, čo má váš pes rád, na čo má vlohy, čo mu ide samé od seba, a aby ste to následne rozvíjali. Nájdite talent vášho psa. Niekedy sú to celkom zaujímavé veci :)

Ak je váš pes plemena ťažkopádneho, asi nebude nadšený aportér. 

Ak má krátke nohy, ťažko vám bude stačiť na bycikli.

Pes-poľovník nebude pásť ovce (áno, prebehli výskumy, pokusy, aj doberman sa dal naučiť pásť ovce-ale úprimne, načo? Ak mám záľubu v lovení, poľovačkách, nekúpim si predsa buldoga...)

 

Preto už predtým, ako si psíka kúpite, pouvažujte nad vhodným plemenom.

A keď ho už máte a nemusí to byť vyšpecifikované čistokrvné plemeno, rozvíjajte jeho schopnosti.

 

Viete, čo dokáže moja yorkšírka? Upratovať. Pôvodne to mal byť aport :) Skúšala som šišky, mala ich vždy rada, ale nenosila mi ich, ale vždy ,,upratala´´na kraj chodníku alebo priamo na vedlajší trávnik.  A tak som ju naučila povel uprac, vyzerá to efektne a pritom to bola náhoda :) (a vedlajší produkt aportu).

 

Tak aj vy využite to, čo pes robí rád, alebo možno mimovoľne, a naučte ho robiť to na povel. Nemusí to predsa byť vždy iba sadni, ľahni a podobne (aj keď je fajn, ak to pes ovláda).

 

A ako to súvisí s vychovaným psom?

Zamestnaný pes je dobrý pes. Činnosť, ktorú robí s vami, ktorá ho baví, má ju rád, posiluje jeho sebavedomie,  je poslušnejší a vychovaný. Visí na vás, rozumiete si aj bez slov (je zaujímavé použiť tento termín pri psoch, ale viete, ako to myslím), stačí krátky očný kontakt. Naučí sa venovať  vám pozornosť a ľahšie sa cvičí.

Veď napokon, veľa povelov  vychádza napr.práve z aportu, a poslušnosť psa často závisí na jeho vzťahu s majiteľom.

A v neposlednom rade - obľúbená činnosť, na ktorú pes stačí, ho robí šťastným a spokojným, je vybehaný, vybil energiu a môže plniť svoju úlohu dobrého domáceho miláčika.

A to chceme všetci.

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.