Panel používateľa

3 tipy na správnu starostlivosť o labky vášho psa

Počet zobrazení: 3315

Ak má pes zubný kameň a smrdí mu z tlamičky tak, že sa to už nedá vydržať, spozornieme. A problém riešime.

Ak pes začne privierať oči pred svetlom, má v kútikoch oka priveľké ,,karpiny´´, alebo mi hnisajú, spozornieme. A snažíme sa problém vyriešiť.

Ak si pes začne škriabať uši, alebo neprirodzene nakláňa hlavu, čím nás upozorňuje na bolesť, spozornieme. A opäť hľadáme riešenie.

Ale čo labky nášho psa? Ak ich má stvrdnuté, poranené alebo len v zlej kondícii, často si to ani nevšimneme. Sú pri zemi, teda ďaleko od našej pozornosti.

Až keď psíka štípe v zime posypová soľ alebo páli rozpálený asfalt pod nohami, väčšina majiteľov konečne zbystrí a ich pozornosť upútajú aj labky psíka, ktoré su zaslúžia rovnakú starostlivosť, ako oči, uši, či zuby.

A to hlavne preventívnu.

Labky psa

Najzákladnejšia starostlivosť o labky začína strihaním pazúrikov. Je to tak v poriadku. Zahnuté drápky ešte nikomu neurobili dobre, krivia prsty psa, spôsobujú mu bolesť a neschopnosť riadnej chôdze.

Malé plemená majú k zarastajúcim nechtom mimoriadnu preddispozíciu najmä kvôli svojej váhe. Nižšia váha=nižšia možnosť prirodzeného obrusovania. Takisto chôdza po tráve neumožňuje riadne obrúsenie pazúrikov, pretože povrch je veľmi mäkký. Prosím, neznamená to, že máte psa naháňať po betóne, aby si obrúsil drápky. V tomto prípade je však na mieste častejšia kontrola nechtov a labiek celkovo.

Niektoré psy si svoje pazúriky doslova ohrýzajú a sami sa tak o túto časť tela postarajú. Sú to však skôr výnimky, ako pravidlo. Preto im musíme pomôcť.

Neodvážite sa sami nechty psa ostrihať? Nechajte to na veterinára. Ten by mal vedieť odhadnúť, pokiaľ môže strihať, aby psíkovi neublížil.

Pozornosť si zaslúžia aj vankúšiky na labkách vašich psov, nielen nechty.

Psy chodia bosé, preto na ich labky číha nebezpečenstvo v podobe skla, tvrdých tráv, hmyzu. Ak majú kožu na svojich labkách v dobrej kondícii, je pre ne oveľa ľahšie sa s týmito nebezpečenstvami vyrovnať.

Netvrdím, že pravidelné natieranie labiek krémom alebo špeciálnym olejom ochráni labku vášho psa pred zranením sklom. Tvrdá tráva môže rovnako poraniť a pokiaľ pes skočí na hmyz, ktorý mu pustí žihadlo, nezachráni ho pred bolesťou nič.

Balzam na labky psaOlej na labky psaBalzam na labky

Teraz si predstavte seba. Mali ste niekedy otlak? Bolí to, však? Ak by ste mali ísť bosí po akomkoľvek príjemnom povrchu s otlakmi na nohách, asi by to nebolo nič príjemné. Ak by ste ale mali nohy a chodidlá v dobrej kondícii, bolo by to prijateľné.

Keď bude mať váš pes na vankúšikoch labiek vláčnu kožu, bez otlakov, odrenín a zbytočnej srsti, bude sa mu príjemnejšie kráčať, bude uvoľnený, bez bolesti, radostný. Veď kto by nebol :)

Tajomstvo úspechu? Správna starostlivosť o labky vášho psa.

1, pravidelne strihajte vášmu psovi nechty, aby mu nezavadzali pri chôdzi a nespôsobil si zranenie

2, pravidelne vystrihajte srsť na labkách a medzi vankúšikmi - pozor na častý omyl, že krátkosrstým plemenám srsť na labkách nerastie. Hlúposť-rastie a aj im ju treba čas od času skontrolovať.

3, udržujte kožu na vaknúšikoch labiek vláčnu, bez odrenín a mozoľov

Starajte sa o labky vášho psieho kamaráte celoročne - nielen zima alebo leto sú náporové obdobia.

 

Vyskúšajte sami a presvedčte sa, že dobrá starostlivosť sa vám v dobrom vráti.

 

Monika

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.