Panel používateľa

Strach z búrok a petard

Počet zobrazení: 282

Pre mnohých psov je Silvester utrpením, pretože sa veľmi boja silných a ohlušujúcich zvukov. Rovnaké však je schopná vydávať aj ,,obyčajná´´ búrka a preto sa veľmi často stáva, že pes, ktorý sa začne báť petard a časom bude báť aj zvuku pri udretí hromu a dokonca aj zvuku pri daždi.

Od šteniatka?

Moja skúsenosť hovorí jasne - ako každý strach, aj ten z petard sa vekom zhoršuje a stupňuje. Moja čivavka Maxi sa ako šteniatko vôbec nebála, prvý silvester bol pohodový a pokojný. Čo sa stalo neskôr a prečo sa dodnes bojí, netuším, pretože si nie som vedomá, že by mala zlú skúsenosť s akýmkoľvek silným zvukom.

V každom prípade diagnóza znie - bojí sa petard, búrky a najnovšie aj dažďa a vetra...

Ako sa strach prejavuje

Ak čítate tento článok, tak pravdepodobne už nejakú tú skúsenosť so strachom svojho psa máte. A tak viete, že sa prejavuje: dychčaním, trasením, pobehovaním po byte/dome, snahou skryť sa (najčastejšie do kúpeľne - premýšľala som, prečo práve kúpeľňa, a myslím, že je to tým, že tam nie sú okná a preto má pes pocit, že je tam najtichšie a jeho strach tam na neho ,,nemôže´´).

To, že pes dychčí a trasie sa nie je úplne životu nebezpečné, ale každé zľaknutie sa môže skončiť zástavou srdca, rovnako, ako u ľudí. Navyše je pes v strese, môže upadnúť do šoku a jeho orgány a organizmus sa skôr opotrebovávajú. Jednoducho sa mu skracuje život, takisto ako vystresovaným ľuďom. Dlhodobý stres nie je dobrý. Preto je potrebné, aby sme psa čo najskôr upokojili.Pokojný pes

Ako upokojiť vystresovaného psa?

Nosením na rukách a tíšením nič nezmôžete, navyše, ak máte psa čo len kilo nad 5 kíl, asi to dlho nevydržíte. Neuznávam ani ignoráciu psa s poznámkou, nech si to vyrieši sám alebo dokonca trestanie za jeho strach. Ste jeho pán a máte mu pomôcť. Čo uznávam, je neutrálny postoj, ukázať psovi, že ste tam pre neho a s ním, ale zbytočne neoslovovať a hlavne maznavo netíšť, a takisto uznávam pôsobenie prírody.

Existuje niekoľko úspešne vyskúšaných prípravkov, ktoré pomohli psíkom s týmito problémami:

- Zmes olejov pre rýchle upokojenie od Dokonalej Lásky, ktorý krásne a upokojujúco vonia, môžete ním natrieť labky psíka z vonkajšej strany, hruď alebo koreň chvosta. Aromaterapeutický olej sa dostane do kože psíka, kde pôsobí zvnútra a zvonka zase svojou vôňou navodzuje príjemný pocit bezpečia. Psy majú predsa geniálny čuch, tak prečo to nevyužiť

Dokonalá Láska Zmes olejov pre rýchle upokojenie-pre psy aj pre ľudí

- Prírodné kvapky na upokojenie od Dorwest, ktoré obsahujú valeriánu lekársku a ich aplikácia je veľmi jednoduchá, účinok rýchly a najmä bezpečný. V prípade, že vy alebo váš psík preferujete tabletkovú formu, Dorwest vám vyhovel a namiesto kvapiek je možné kúpiť 100 tabletkový Dorwest šišiak a kozlík lekársky (valeriána).

Dorwest kozlík lekársky (valeriána lekárska), kvapky na upokojenie    Dorwest šišiak a kozlík lekársky  

Moja skúsenosť

Vyskúšala som všetky tieto produkty a ešte oveľa viac (upokojujúce tablety, upokojujúce obojky a difúzery). Nebolo to zlé, ale nebolo to úplne ono. Nakoniec najviac pomohol a úprimne prekvapil úplne iný produkt, na ktorý by som nikdy nevsádzala -hydrosol harmanček.

V aromaterapii je slovo hydrosol známe ako hydrolát, kvetová voda alebo rastlinná voda. Hydrolát je zložený zo slova hydro - voda a lait - mlieko. Mlieko preto, že u niektorých rastlín je prvá voda pri destilácii ľahko mliečno zafarbená.

Je to prírodná ,,vodička´´, ktorej najznámejším prínosom ( v prípade harmančeka) je antihistaminikum (antialergent) a relaxant. Ktovie, možno uvoľňuje zovretý žalúdok, trávenie a tým aj upokojuje :) V každom prípade - na moju čivavku to funguje a to na 100%. V stresovej situácii jej nastriekam hydrosol na srsť (hruď a chrbát) a takisto jej doprajem pár strekov aj do papuľky, pretože v tom strese by mi z dlane roztok neolízala.

Hydrosol harmanček

Dôležité je konať HNEĎ

Keď zistíte, že váš pes sa bojí búrok, hlasných zvukov alebo búchania, začnite konať. Fóbiu nie je dobré nechať rozvinúť do obludných rozmerov, potom sa s tým pracuje len veľmi ťažko. Preto ak zbadáte prvé príznaky, nečakajte, ale rovno psíka nastriekajte, natrite alebo mu podajte kvapky - podľa vášho založenia a ochoty skúšať.

Rovnako, ak váš psík už nejakú tú malinkú fóbiu má, a začne pršať, trieskať hromy a blesky, zavrite okná, aby zvuk čo najmenej doliehal, nechajte ho, nech si nájde svoje pokojné miesto a opäť - podajte mu podporný prostriedok, ktorý mu pomôže v najťažších chvíľach.

Psy sú tu pre nás, vždy, v dobrom aj zlom, preto tu buďme aj my pre nich - v dobrom aj zlom a pomôžme, keď môžeme.

 

Monika

 

 

 

 

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.