Starostlivosť o uši

Počet zobrazení: 622

Články prezentované na tomto webe sú čisto moje osobné skúsenosti, nie veterinárne rady!

Uši sú po nose (čuchu) pre psa druhým najdôležitejším orgánom a preto je potrebné ich udržovať čo najčistejšie. Že ste to vedeli? To som predpokladala, ale aj tak pridám zopár rád, ako na to. Neverili by ste, koľko majiteľov psov sa bojí čistiť uši svojho psieho miláčika.


Prečo?

Existuje jednoduchá odpoveď - pretože ich strašia, že psovi ublížia, vyvolajú zápaly, prepichnú mu bubienok..... a veľa ďalších nezmyslov. Netvrdím, že sa to nemôže stať, ale pokiaľ máte priemerne poslušného psa, ktorý je schopný chvíľu ,,držať´´, nemrviť sa a nestvárať hlúposti, niet sa čoho báť. Ak máte doma malého nespratníka, pre čistenie uší odporúčam návštevu veterinára.


Ako na to?

Najvhodnejšia poloha psa je v sede. Vy si sadnite pri psa tak, aby ste na neho dobre dočiahli a mali ho plne pod kontrolou. Mierne nahnite hlavu psa do strany, pokiaľ vám to dovolí - nie je naším cieľom psovi ublížiť a pre budúcnosť mu túto procedúru znepríjemniť. Opatrne mu začnite kvapkať do ucha prípravok na čistenie uší špeciálne pre psy (je s prídavkom olejov, neštípe a nevyžiera pokožku, neutralizuje pachy). 

Množstvo odhadnete tak, že psík bude mať vnútornú časť ucha naplnenú touto tekutinou (nesmie vytekať von). Odporúča sa masírovať zvukovod z vonkajšej strany hlavy psa (kanálik tesne pod uchom), aby sa prípavok dostal všade a bol maximálne účinný. Ja osobne sa o to snažím každý raz, ale mám pocit, že bezúspešne.

Ucho psa jemne masírujte, aby sa tekutina rozliala po celom uchu (budete počuť, cítiť jemné žblnkanie). Potom vezmite servítok, papierovú kuchynskú utierku, papierovú vreckovku a ucho vytrite do ,,sucha´´. Nejaká časť prípravku v ňom ostane, ale pes ju zaiste vytrasie.


Vatové tyčinky - áno či nie?

Veterinári varujú pred použitím vatových tyčiniek z dôvodu nebezpečia poškodenia vnútorného ucha psa. Majú pravdu.

Ak sa bojíte, neveríte si, alebo jednoducho nie ste tak šikovní, či máte nezbedného psa, ktorý minútu neobsedí, vatové tyčinky nepoužívajte.

Ja vatové tyčinky používam. Niežeby som bola taká super šikovná, alebo moje psy zbožňovali čistenie uší, či boli nejaké anjeliky - kdeže! Napriek tomu som schopná ich primäť k tomu, aby túto procedúru vydržali. Postupujem podľa návodu vyššie, ale nevytriem ucho psa úplne dosucha, nechávam v ňom trochu prípravku na čistenie uší. Vatovú tyčinku VŽDY držím čo najbližšie k vate omotanej okolo paličky, aby som ju mala pod kontrolou v prípade trhnutia psa. Eliminuje sa tým možnosť zranenia psa. 

Pomalými, krúživými pohybmi smerom von nimi vytriem ucho, a NIKDY nejdem príliš hlboko, pretože nejaký maz v uchu zostať musí a zbytočne by som ho zatláčala. Ani ja som dlho vatové tyčinky nepoužívala, ale jediný raz ma presvedčil o potrebe ich použiť - pomocou nich som zistila nepríjemný začínajúci zápal v uchu mojej yorkšírky.

Ako šteniatko si od chovateľa priniesla ušný svrab, ktorý bol liečený a vyliečený, no ako dospelej sa jej vrátil. Uško bolo dosť cítiť, ale pri bežnom čistení nebolo možné zistiť príčinu, tak som siahla po vatových tyčinkách a to, čo na nich bolo si radšej nechcite predstaviť. Preto ja vatové tyčinky používam.

A s úspechom :)

Nákup nad 50 € vám dovezieme zadarmo ✓

Poznáme psy a vieme, čo je pre nich dobré ✓

Na nás sa môžete spoľahnúť - svoje slovo držíme ✓

Staráme sa o vás ✓

Posielame prostredníctvom spoľahlivých partnerov ✓

 

 

V čítaní je sila!

Mrknite náš SuperBlog :)

 

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie