Prečo pitbully útočia na iné psy - a nielen oni!

Počet zobrazení: 311

Nedávno som sa prechádzala so svojimi psami a neďaleko sa hrala skupinka psov, evidentne skôr šteňacieho veku.

Pamätám si, že som si ešte stihla pomyslieť, aké je dobré, že ešte existujú aj veľké psy, aby sa mali s kým hrať (teda že nie sú činžiaky plné len čiváv a yorkšírov, s ktorými sa šteniatka väčších psov jednoducho plnohodnotne nezahrajú-sú na ne príliš malé). Potom ma z tejto úvahy vytrhol otrasný obrázok - krásny modrý pitbul, naozaj nádherný kus, akurátne stavaný, lesklá srsť, pekná hlava, prevalený na chrbát svojím majiteľom, ktorý na neho reval niečo v zmysle, že nesmie hrýzť psy a keď sa ten chudák bránil, zdvihol ho za kožu na krku do výšky. 

Chudák pes. Čo myslíte, že pochopil z toho revania na neho? Absolútne nič. Čo myslíte, že pochopil z prevalenia na chrbát, z ťahania za kožu? Absolútne nič. 

Bola som zdesená. Bolo mi toho psa ľúto. Bolo mi ľúto aj ostatných psov, na ktorých začne skôr alebo neskôr útočiť, lebo ho nikto nenaučil, ako to robiť nemá. Hral sa a bol za to potrestaný. To šteňa vôbec nepochopilo, čo bolo zle. Druhý pes nezapišťal, nezakňučal od bolesti, preto mladý pitbull nevedel, že robí niečo zlé - a ani nerobil! Z pohľadu psov bolo všetko v poriadku. To, že psy použijú pri hre zuby, nie je trestuhodné. Naša neznalosť psích zákonov a komunikácie však áno. Najmä kvôli tomu, že tak radi zasahujeme do niečoho, čomu vôbec nerozumieme.

A kazíme naše psy. Takým strašným spôsobom, že si ani nevieme predstaviť dôsledky. Výsledok? Skazený pes, problémový pes, odložený pes, utratený pes (v extrémnom prípade) a kvôli čomu? Kvôli našej neznalosti a bezbrehej pýche.

Prečo si ľudia neprečítajú aspoň 2-3 knihy skôr, ako si kúpia a nezmyselne skazia svojho psa? Navyše plemena, ktoré má samo o sebe problémov vyše hlavy. Nestačí, ako ich vnímajú ľudia všeobecne? Nestačí, že sú prijímané s odporom alebo prinajlepšom sú trpené? Ešte sa k tomu pridružia majitelia, čo nevedia o psoch zhola nič a skazili by aj maltezáka, navyše tipy, ktoré si radi dokazujú vlastnú silu.

Prečo neodmeňujú správne chovanie, ale neprimerane trestajú z ich pohľadu nevhodné správanie? Podotýkam, že z ich pohľadu, pretože v mojich očiach ten pes neurobil nič zle, a myslím, že by so mnou všetci rozumní psíčkari súhlasili.

Je mi z toho smutno a ak by sa hlasovalo za ,,vodičák´´ na psy, určite by som dala ruku hore.

Nielen na pitbully a ostatné krásne, ale silné psy, ktoré potrebujú výchovu o to viac, že sa musia naučiť svoju silu ovládať (a človek by im mal byť maximálne v tomto procese nápomocný). Na všetky psy, pretože iba vychovaný pes je dobrý spoločník, dobrý kamarát a opora ako majiteľa, tak aj ostatných psov, v spoločnosti ktorých žije.

Možno má zmieňovaný pitbulko takú čistú dušu, že ho ani jeho majiteľ nepokazí - pevne v tom verím a dúfam, pretože by opäť raz zaplatil nevinný tvor za chyby iného, v mojom ponímaní vinného tvora-človeka.

 

DARČEK K OBJEDNÁVKE

Nakúp nad 25 € a získaj balíček jedinečných Serrano Snack jahňacích pochúťok!

                                  Serrano Snack pochúťky

Nákup nad 50 € vám dovezieme zadarmo ✓

Poznáme psy a vieme, čo je pre nich dobré ✓

Na nás sa môžete spoľahnúť - svoje slovo držíme ✓

Staráme sa o vás ✓

Posielame prostredníctvom spoľahlivých partnerov ✓

 

 

V čítaní je sila!

Mrknite náš SuperBlog :)

 

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.