Pomóóóc, môj pes má blchy!
Počet zobrazení 25509
Jedna z najhorších udalostí v živote psíčkara nastáva, keď mu pri hladkaní psa, vyskočí popred nos blcha. Psíčkar zbledne, zozelenie a chytí paniku. Čo teraz s tým?
Nepanikárte.
Nemá zmysel panikáriť, nepomôžete si, práve naopak, oberiete sa o cenné minúty, kedy ste už mohli problém riešiť.
Neobviňujte sa.
Stať sa to môže skutočne každému. To, že na psa skočila blcha neznamená, že sa o neho nestaráte dobre, je zanedbaný alebo ste zlý majiteľ. Blcha môže znamenať napríklad príliš tesné kamarátstvo vášho psa s ježkom :) A že je tých bĺch na ježkoch požehnane. Ak si myslíte, že ježka stretnete leda tak v lese, tak sa zastavte v Bratislave, zoznámim vás hneď s niekoľkými.
Trochu teórie.
Blchu spoznáte jednoducho-v prvom rade skáče. V druhom rade, ak sa vám podarí ju zneškodniť, uvidíte, že má sploštené telo, dlhšie zadné ,,nohy´´, ktorými sa odráža a je sfarbená do hnedočervena (môže byť aj čierna alebo sfarbená do žlta). V každom prípade je to blééé zvieratko.
Zneškodniť sa dá rôznymi spôsobmi. A vy musíte čo najskôr po jej náleze na tele psa (alebo inde) začať s jej likvidáciou ako na psovi tak aj v prostredí, kde pes žije a pohybuje sa. V prípade väčšiny majiteľov je to takmer celý byt (teraz sa poďakujte za váš jednoizbák :) ). Ako na to?
Vykúpať a vyčesať psa.
Samozrejme v antiparazitnom šampóne, ktorý blchy aj rovno likviduje a bráni ich ďalšiemu uchyteniu na srsti psa. Odporúčam najprv vyčesať, aby ste odstránili zo srsti všetkých nepriateľov, ktorí to vzdajú bez boja, potom psa okúpať a po uschnutí opäť vyčesať, aby ste sa zbavili aj zarytých tvrdohlavcov.
Existujú špeciálne vyčesávacie hrebene, tzv.,,odblšováky´´.
Keď srsť vášho psa uschne a vy ho vyčešete, nastriekajte ho antiparazitným sprejom, buď klasika chémia, alebo prírodným antiparazitikom (superpes ponúka len prírodné produkty), podľa vášho založenia a možností. Použiť môžete akýkoľvek antiparazitný sprej, alebo cielene sprej proti blchám. Ak myslíte, že prírodné produkty sú slabé alebo neúčinné, tak vedzte, že aj tie chemické sú z niečoho zložené a výťažky rôznych bylín nájdete aj v nich. Len žiaľ aj s prídavkom iných, účinok zosilňujúcich alebo urýchľujúcich látok, ktoré však psíkom škodia. Vivat alergie..
A ide sa na domácnosť..
Riadne ,,vygruntovanie´´ vás jednoducho neminie. Pelech psa vyperte v práčke na min.90-tke, alebo vydrhnite horúcou vodou s prídavkom octu a oleja/silice (najlepšie levanduľa, hmyz ju neznáša, rovnako ako aj citronellu alebo rozmarín). Silicu kúpite v drogérii, ocot pravdepodobne používate doma bežne. Do prania takisto pridajte ocot a silicu.
Celý byt povysávajte, každý milimeter, za všetkými skriňami, gaučom, posteľami, proste všade, kde pes môže a kde sa mohli dostať aj blchy. Nepríjemnosťou je, že až 95% bĺch, ktoré vo vašej domácnosti sú, žije mimo tela psa. Po dôkladnom vysatí odporúčam podlahy, kde nie sú koberce, umyť horúcou vodou s rovnakým zložením ako v prípade vypratia pelechu (ocot+silica).
Na likvidáciu preživších odolných jedincov použite vysušujúcu kremelinu - verte mi, pomôže a táto rada je nad zlato.
Tento postup opakujte každý deň aspoň týždeň, resp.do času, keď zistíte, že ste sa týchto nevítaných návštevníkov zbavili. Pomôcť vám v tom môže výdatne aj počasie, zima blchám nevonia.
Zbaviť sa bĺch je priorita č.1, pretože nepríjemne štípu, rýchlo sa množia, spôsobujú začervenanie kože až alergie a psy sa neustále škriabu, čím si môžu privodiť rôzne kožné problémy. Preto ich kompletnú likvidáciu neodkladajte.
Monika
PS: Len o tom píšem a už sa škriabem, máte to rovnako? :)
Nový komentár