Neschopnosť psa komunikovať po ,,psovsky´´

Počet zobrazení: 153

Poznáte ten pocit, keď sa vám v hlave rozsvieti?

Dnes som ho zažila ja - je to taký ten ahááá moment. Jasné, už chápem, doplo mi to. A ešte k tomu - bože ja som trúba, že ma to nenapadlo už dávno.

Ide o to, že čítam (opäť) vynikajúcu knihu od Stanleyho Corena ,,Co má pes na jazyku´´. A mimo iného sa tam spomína komunikácia psa s inými psami aj za pomoci signálov, dávaných chvostom.

 

Ako to súvisí so mnou? Nie som predsa pes.

Ja nie, ale mám tri psy, ako už iste viete, jedna z toho je bradáčka s kupírovaným chvostom.

Preto ten dnešný aha moment - konečne mi docvaklo, prečo bola za posledné 3 mesiace dvakrát neprávom obvinená, že napadla psa a aj to, prečo nedávno začala pri kontakte so psami kňukať ako malé šteňa. Vraj je agresívna - môj pes? Môj mierumilovný, skôr utiahnutý ako dominantne sa prejavujúci pes a agresívny?

Vedela som, že je to hlúposť a bolo aj očividné, ako nesocializovaní sú psi, od majiteľov ktorých som si túto hlášku vypočula. Bohužiaľ ľuďom, ktorí o psoch nič nevedia (často ani o vlastných alebo o plemene, ktoré chovajú) to nevysvetlíte. Nevedela som však, čím to je spôsobené.  Prečo vyhodnotili správanie môjho psa iné psy ako agresívne a prečo sa naopak pri stretoch s inými psami, kde to prebehlo normálne, správala moja bradáčka ako šteňa (vydávala šteňacie zvuky, znižovala ťažisko tela a pod.)

 

Až dnes ma osvietilo - jasné, veď ona má kupírovaný chvost.

Teda mierumilovné signály, ktoré by ním mohla vydávať nevie vyslať. Psy tieto signály nevidia (ak aj vrtí chvostom, nie je to vidieť), a teda podľa jej správania si myslia, že ich ide napadnúť. Ak totiž niektorý zo signálov chýba, cudzie psy vyhodnotia ostatné signály chybne.

Iba spoločný súbor signálov dáva správnu odpoveď.

 

S  tým súvisí aj otázka jednej majiteľky dvoch čiváv, ktoré sme nedávno stretli a ktorá sa ma opýtala, koľko má rokov. Pri odpovedi s číslom desať bola mimoriadne prekvapená a vysvetlila to tým, že sa správa ako šteniatko, vydáva kňukavé zvuky a podriaďuje sa. V súvislosti s tým, že som pochopila, aký dopad má kupírovaný chvost, ma napadla aj odpoveď, prečo v poslednom čase vydáva moja bradáčka také vyslovene šteňacie kňučivé a dosť vysoko položené zvuky.

Zistila totiž, že ak sa bude správať ako šteňa a zvukmi vyjadrí svoje priateľské úmysly, nebudú ostatné psy považovať jej snahu o kontakt ako agresívny výpad a nebudú ju napádať (totiž pri prvom obvinení som bola svedkom toho, že išla ovoňať fenku maltezáka a keďže zjavne oná fenka nepochopila o čo ide, ohnala sa po mojom psovi zubami - a ten sa bránil - pochopiteľne. Nutno dodať, že k ničomu ďalšiemu nedošlo, mimo toho, že majiteľka maltezáčky chytila hysák a okamžite brala psa na ruky - mimochodom najväčšia hlúposť a chyba väčšiny nezasvätených majiteľov).

Je zaujímavé, ako dlho nám niekedy trvá, než si pospájame to, čo sme čítali, čo vidíme a čoho sme denne svedkom. Dobré však je, že raz k tomu dôjde a my pochopíme :)

 

Preto každému psíčkarovi odporúčam - čítajte.

Všetko, čo sa psov týka, aj to, čo sa ich zdanlivo netýka. Učte sa o psoch a nielen o svojom obľúbenom plemene.

Možno raz kniha a pochopenie správania nemeckého ovčiaka (je to len príklad) zachránia vášmu psovi (alebo vám) zdravie a život. Rôzne plemená boli vyšľachtené na rôzne účely a môže vám len prospieť, ak budete mať rozhľad.

Nákup nad 50 € vám dovezieme zadarmo ✓

Poznáme psy a vieme, čo je pre nich dobré ✓

Na nás sa môžete spoľahnúť - svoje slovo držíme ✓

Staráme sa o vás ✓

Posielame prostredníctvom spoľahlivých partnerov ✓

 

 

V čítaní je sila!

Mrknite náš SuperBlog :)

 

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie