Na čo sú dobré parohy pre psov
Počet zobrazení 403
Parohy pre psov sa tešia značnej poularite už niekoľko rokov. Stále však existujú majitelia, ktorí sa boja svojmu psovi paroh kúpiť, alebo nevedia, ktorý z ponuky by bol pre ich chlpáča vhodný. Poďme si povedať, aké benefity parohy vášmu psovi prinášajú aj to, aký je najvhodnejší práve pre toho vášho.
Tak na začiatok: psy milujú žuvanie a obhrýzanie. A pokiaľ nechceme, aby nám pes vyhrýzol do nábytku dieru alebo požul obľúbené topánky, je dobré dať mu niečo, čo žuť môže. Nezabúdajte - žuvanie je číry relax pre psiu dušu! Pes sa pri žuvaní odreaguje, uvoľní, zabaví, zacvičí si so žuvacími svalmi a ešte do seba dostane aj cenné minerálne látky. A to je, myslím, dobrý obchod :)
Parohy pre psov - prečo ÁNO
Ekológia a výdrž
Parohy pre psov sú vlastne ekologická a trvácna hračka, ktorou svojho psa potešíte. Ich prirodzená vôňa, ktorú vy ani nezacítite, ale váš pes ju cíti na hony, ich láka a preto ju majú chuť obhrýzať. V našich psoch totiž ešte stále drieme lovec.
Parohy sú 100% ekologické, pretože sa zbierajú po prirodzených zhodoch zvierat, takže kvôli nim žiadna vysoká zver netrpí.
Zdolať paroh je pre psa výzva. Tým, že sa nevzdá, v ňom posilujete sebavedomie. A sebavedomý pes je dobrý pes. Zbytočne sa s ostatnými neháda, nevyvoláva šarvátky a prechádzky s ním sú ako prechádzka ružovou záhradou.
Parohy psovi vydržia niekoľko týždňov, sú nerozbitné a vydržia oveľa väčší tlak ako kosti - a ani sa neštiepia.
Bezpečnosť
Tvrdosť parohov zabezpečuje, že aj pes s veľkými a silnými zubami bude mať čo robiť, aby paroh aspoň ,,načal´´, takže mu poskytne hodiny zábavy a relaxu bez toho, aby si ublížil. Navyše pes parohy ohrýzaním vlastne akoby ohlodával, takže nehrozia veľké odpadnuté kusy, ktoré by skončili v jeho žalúdku.
Ako ale pri každej hračke, aj tu je dobré po psovi občas hodiť očkom, keď paroh, najmä už v pokročilejšom štádiu, obhrýza.
Zdravotný prínos
Parohy sú absolútny hit pre psíkov s nadváhou alebo alergikov. Obsahujú minimum tukov, takže nielen psy s nadváhou, ale aj psy, ktoré nevedia tráviť tuky (pankreatitída) si môžu bez obáv na tejto maškrtke/hračke pochutnať.
Parohy navyše obsahujú cenné minerály a stopové prvky, napríklad vápnik, horčík, draslík, zinok, železo, fosfor, ale aj kolagén a glukosamín, ktoré vyživujú kĺby a šľachy. Takisto sú veľkým zdrojom bielkovín - na tie musíme dávať pozor len u psíkov s ľadvinovou nedostatočnosťou.
Čistejšie a zdravšie zuby
Pes si pri obhrýzaní parohov čistí zuby a tým je vlastne sám sebe lekárom. Čisté zuby bez plaku = zdravšie zuby, bez kazov a zubného kameňa. Žiadny zubný kameň zasa znamená žiadne čistenie pod narkózou a žiadne výdavky u veterinára za čistenie zubov.
Parohy pre psov - kedy NIE
Môže to znieť logicky, ale pre istotu.. Parohy pre psov nie sú vhodné pre tie psíky, ktoré už majú poškodený chrup, paradentózu alebo vypadané zuby. Takisto pri psoch s ľadvinovou nedostatočnosťou opatrne - vysoký obsah bielkovín a fosforu nemusí byť pre ich obličky práve ideálny. Dobrá správa je, že obličkové problémy mávajú staršie psy a tie už väčšinou o tak tvrdé hračky ako parohy jednoducho nejavia záujem.
Druhy rohov/parohov
Na našom webe nájdete tri druhy rohov/parohov:
byvolie rohy - sú najtvrdšie a aj v malých veľkostiach dosť ťažké, preto ich odporúčame vytrvalým a pokročilým žuvačom, ktorí už majú niečo ,,odžuté´´. Existuje aj ich ľahšia varianta, tzv. prázdne byvolie rohy, ktoré nemajú jadro (je vyrezané) a preto si s nimi poradí aj pes, ktorý nemá tak silné zuby a najmä vytrvalosť, aby paroh načal.
jelenie parohy - sú tvrdšie ako parohy z daniela a navyše sú hladké, preto ich vyberajte pre psy, ktoré už majú s parohmi skúsenosti a neodradí ich ani hladký povrch. Sú tenšie ako parohy z daniela a ľahšie ako parohy z vodného byvola. Vždy sú na jednom konci odrezané, takže psy nemajú veľký problém dostať sa k chutnému jadru.
parohy z daniela - sú najmäkšie, ale stále dosť tvrdé aj pre psy so silnými zubami. Majú (väčšinou) ,,lopatkový´´ tvar, takže si ich pes vie dobre chytiť medzi labky a obhrýzať. Pokiaľ máte odrastené šteňa alebo staršieho psíka, ktorý ešte javí záujem o ohrýzanie parohov, ponúknite mu danielí paroh.
Čo mám robiť, keď môj pes nejaví o paroh záujem?
Poznáte to - nájdete nejaký zaujímavý produkt, v tomto prípade paroh, prečítate si o ňom, zaujme vás, vy sa potešíte, akú radosť psovi urobíte a tak mu ho kúpite. Celí natešení čakáte, kedy vám dorazí domov, psovi ho hneď utekáte ukázať a pes nič. Ani obraz, ani zvuk, záujem nula. Väčšina ľudí je sklamaná, naštvaná a myslia si, že vyhodili peniaze von oknom.
Neprepadajte panike. To, že pes okamžite nejaví o paroh záujem neznamená, že ho nebude obhrýzať neskôr. Možno len hneď nespoznal pach parohu, nemá zrovna náladu alebo sa neznámej veci bojí. Nechajte mu preto čas, aby sa s novou hračkou zoznámil, oňuchal si ju, povyhadzoval do vzduchu (áno, mnohí psi to robia), zahrabal do pelechu alebo ju chvíľku olizoval.
Ak napriek tomu paroh leží už pár dní na zemi a pes sa ho nedotkol, skúste mu ho namazať obľúbenou konzervou, nechajte ho ,,odmočiť´´ vo vode alebo ešte lepšie v mäsovom vývare, prípadne ho trošku prejdite šmirgľom - možno psa odradilo, že ho hneď nedokázal nakusnúť.
Monika
PS: ešte stále si nie ste istí, ktorý paroh je pre vás konkrétne vhodný? Zavolajte alebo napíšte, poradíme vám :)
PS2: mrknite aj náš nový JAHŇACÍ ROH. Je dutý a tak ho môžete naplniť obľúbenou maškrtou vášho hafana. Zamiluje si ho!
Nový komentár