Panel používateľa

Kŕmenie psa raz denne - áno alebo nie?

Počet zobrazení: 3082

Takmer 9 rokov som svoje psy kŕmila tak, že mali celodenný prístup ku krmivu (misku s jedlom mali moje tri fenky k dispozícii stále a všetky spoločnú, krmivo som len priebežne dopĺňala). Veľmi zlý spôsob.

Kvôli potrebe schudnutia mojej malej čivavky som tento zlý spôsob vymenila za lepší - kŕmenie dostávali každá do svojej misky a len raz denne (večer po práci). Ale..čivava bola stále hladná, a ani ostatné psy nevyzerali nejak extra spokojne. 

A tak som dala na radu v časopise a skúsila im dávať raňajky. V preklade - rozdeliť im kŕmnu dávku na dve rovnaké časti (prípadne 1/3 ráno a zvyšok večer). Viete, že odvtedy sú viditeľne spokojnejšie? Čivava už od hladu neolizuje podlahu a aj moje ostatné psy túto zmenu prijali viac ako dobre.

Možno si teraz poviete - ale ja mám veľké plemeno, týka sa ma to? Pre ktoré psy je kŕmenie viac ako raz denne vhodné? 

Malé plemená

Rozdelovanie kŕmnej dávky sa odporúča najmä pri malých plemenách z dôvodu vyššej potreby energie - malý pes sa viac ,,namaká´´ pri bežných činnostiach ako sú prechádzky, cvičenie a podobne, a keďže má malé telíčko, nedokáže si energiu takzvane rozdeliť a dlhšie uchovať. Má rýchlejšie spaľovanie a potrebuje teda aj vyšší obsah proteínov a častejšie kŕmenie.  Odporúčajú sa dokonca až tri jedlá denne - kto má čas, môže vyskúšať, najmä pri granulokŕmení to nie je až taký veľký problém.

Veľké plemená

Kŕmenie viac ako raz denne sa však odporúča aj pri veľkých plemenách a to hlavne z dôvodu hroziacej torzie žalúdka (prečítajte si viac o torzii TU). Veľké plemená síce dokážu uchovávať množstvo energie ,,na potom´´, ale kvôli možnosti pretočenia žalúdka sa neodporúča kŕmiť ich raz denne celou kŕmnou dávkou, ale rozdeliť ju a znížiť tak riziko (okrem iných spôsobov, ako pretočeniu predísť).

V časopisoch, odkiaľ častokrát beriem inšpiráciu na ďalšie články sa spomínali ako malé tak aj veľké psy, osobne si myslím, že kŕmenie na viackrát je vhodné pre všetky psy bez rozdielu. Psík nemá neustále pocit hladu a prázdny žalúdok, lepšie mu trávi a určite je spokojnejší. 

Granule síce trávia oveľa dlhšie ako napríklad mäso (pri barfovaní je kŕmenie na viackrát priamo nutnosťou, aby psík nevracal od hladu), ale ani pri granuliach by som neváhala kŕmiť minimálne dvakrát denne. Nezabudnite však upraviť dávkovanie, aby psík nedostával dvojnásobok toho, čo predtým :)

 

Monika

 

Diskusia

(1 komentár)

krmenie JuliaW 3.9.2019 23:48:17

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.