Panel používateľa

Fantómová bolesť

Počet zobrazení: 1713

Viete, čo znamená pojem fantómová bolesť?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že je to bolesť, ktorá nie je aktuálna (teda neprebieha v aktuálnom čase), ale je to spomienka na ňu, premietnutá do času aktuálneho.

Ako sa to prejavuje?

Vysvetlím vám to na príklade: moja malá bradáčka má kupírovaný chvost. Ako šteniatko samozrejme bolesť spojenú s odstránením veľkej časti chvosta prežila a zapamätala si. Neverte ľuďom, čo vám tvrdia, že kupírovanie sa robí ešte veľmi malým šteniatkam a teda ich to nebolí. Bolí. Aj tú bolesť precítia a pamätajú si ju. A to po celý život.

No a tento môj havino je do dnes deň na svoj kúsok chvosta veľmi citlivý. Akýkoľvek pokus o chytenie chvosta, jeho podvihnutie a podobne ju vyvedie z rovnováhy, otáča sa strachom. Pri naháňaní sa s inými psami je precitlivelá na chňapanie po tejto časti tela, vyslovene kvičí ako malé prasiatko hneď, ako sa jej chvosta niekto dotkne čo len ňufákom.

Alebo: počuli ste niekedy o ľuďoch, ktorí majú odrezanú končatinu? A niekedy ju cítia, teda akoby ich bolela? Áno, aj toto je fantómová bolesť.

Ak máte nejaké ďalšie príklady fantómovej bolesti, ktorú ste si všimli na svojom psíkovi, napíšte nám to do komentára, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti!

Monika

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.