Panel používateľa

Čo je psincový/kotercový/ kašeľ a ako na jeho liečbu

Počet zobrazení: 13661

Čo znamená psincový/kotercový kašeľ?

Psincový/kotercový/ kašeľ alebo infekčná laryngotracheitída je ochorenie horných dýchacích ciest a je spôsobené komplexom vírusov a baktérií. V počiatočnom štádiu postihuje horné dýchacie cesty, ale vo vážnych prípadoch sa môže vyvíjať a ovplyvňovať dolné dýchacie cesty. V niektorých prípadoch sa pes môže vyvinúť do bronchopneumónie (zápal pľúc).

Psicový/ kotercový kašeľ (alebo tiež u chovateľov známych ako kravský kašeľ) je vysoko infekčný.

Psy sú veľmi často infikované v miestach s vysokou koncentráciou zvierat, kde je najväčšie riziko - výstavy psov, v parku, na cvičáku a tam, kde je vysoký infekčný tlak. Najohrozenejšou skupinou sú šteniatka, mladí psi, starí a chorí psi.

Infekčný kašeľ sa vyskytuje najčastejšie na jar a na jeseň, keď vysoké infekcie vedú k epidémii v populácii psov.

 

Biocídny roztok Dokonalá Voda je šikovné riešenie pre psicový/kotercový kašeľ.
Už druhý deň je jasné zlepšenie infikovaných zvierat a ochrana pre ostatných. Najčastejšími patogénmi sú vírusy, najmä psie adenovírusy v kombinácii s inými. Zriedkavo je komplex pľúcnej laryngotracheitídy zapojený do psieho vírusu chrípky.

Najčastejšie spolupôsobiace bakteriálne agens je Bordetella bronchiseptica, proti ktorej je možná vakcinácia intranazálne vakcínou pre tvorbu slizničnej imunity. Vzhľadom na mutácie a variabilitu nemusí byť očkovanie zárukou ochrany psa.

                                 Biocídny roztok Dokonalá Voda

 

Vírusy chrípky, psinka, reovírus, psí herpes vírus a ďalšie sú tiež často prítomné vo vírusových činidlách. Mykoplazma je tiež súčasťou kašľa. Po poškodení dýchacieho epitelu týmito patogénmi sa objavujú rýchle infekcie so sekundárnymi bakteriálnymi patogénmi, ktoré ďalej zhoršujú prejavy klinických ochorení.

Pseudomonas spp., E. coli, Klebsiella, Pasteurella a streptokoky sa používajú ako sekundárne patogény.

Ako sa choroba prenáša?

Choroba sa prenáša infekciou kvapôčok (kašeľ, kýchanie) alebo priamym kontaktom (nos na nos).
Rozvoj ochorenia je priamo závislý na aktuálnom zdravotnom stave zvieraťa a je charakterizovaný akútnym nástupom suchého, niekedy až záchvatovitého kašľa, ktorý sa zhoršuje vplyvom stresu alebo tlakom na priedušnici. Môžu sa objaviť výtoky z nosa a očí, často až hnisavé. V závažných prípadoch je možné pozorovať ťažkú ​​bronchopneumóniu, ktorá ohrozuje život zvieraťa.

Kotercový kašeľ psa

Ako dlho sa prejavujú príznaky choroby?

Tempo rozvoja je veľmi individuálne a je možné, že majitelia ani nezbadajú jednotlivé štádiá na svojich zvieratách.

Nekomplikovaný priebeh infekcie zvyčajne trvá 5-14 dní a je sprevádzaný suchým kašľom s hlienom, niekedy zvracaním. Tento stav je niekedy chybne majiteľmi popisovaný ako bežné zvracanie.

Ťažké formy ochorenia sprevádzajú horúčka, apatia, ospalosť alebo ťažkosti s dýchaním.

Infekcie, ako napríklad psincový(kotercový) kašeľ, sú choroby, ktoré sú spôsobené živými mikroorganizmami, ktoré sú schopné preniknúť do organizmu zvieraťa, spôsobiť ochorenie a ďalej prenášať zdravým jedincom.

Biocídny roztok Dokonalá Voda úspešne tieto živé mikroorganizmy ničí.

Ako dokáže Dokonalá voda ničiť škodlivé mikroorganizmy?

Na rozdiel od konvenčných chemických biocídnych výrobkov aktívne zlúčeniny pôsobia na bunkové steny prokaryotických buniek baktérií, ktoré sú vystavené Redoxovému potenciálu 800 mV a sú narušené. V dôsledku zmeny osmotického tlaku (tlakový rozdiel medzi prostredím a tlakom v bunke) potom dôjde k situácii, kedy sa cytoplazmatická membrána pretrhne a tým dochádza k bunkovej deštrukcii.

Voči tomuto typu mechanického poškodenia bunkových stien niektoré mikroorganizmy nemajú obranný mechanizmus a nemôžu si voči nemu vytvárať odolnosť (rezistenciu). Eukaryotické bunky, ktoré tvoria bunkovú štruktúru vyšších zvierat (ľudí, zvierat a rastlín), nie sú roztokom poškodené, pretože majú odolnejšiu bunkovú stenu.

Riešenie tiež účinne pôsobí proti vírusom tým, že bráni vytváraniu väzieb medzi vírusom a hostiteľskou bunkou existujúce väzby ničí.

Ako sa bežne psicový/kotercový kašeľ lieči?

Terapia sa vždy vyberá podľa aktuálneho stavu zvieraťa. V prvej fáze sa používajú prípravky proti kašľu, resp.na tlmenie kašľa alebo naopak vykašliavanie. V závažnejších prípadoch je terapia založená na používaní antibiotík aspoň 14 dní. Dôležitý je pokojový režim počas 2-3 týždňov, v závažných prípadoch dlhšie.

Použitím biocídneho roztoku Dokonalá Voda je možné zabrániť antibiotikám, keď sa terapia začne včas.

Dokonalá voda je užívaná zvlášť v tých prípadov psincového/kotercového kašľa, kedy majitelia, či veterinár rozmýšľajú či už nasadiť antibiotiká, alebo ešte nie.

Biocídny roztok Dokonalá Voda

 

Dávkovanie biocídneho roztoku Dokonalá Voda:
V preventívnom režime: 1 viečko (8 ml) biocídneho roztoku Dokonalá Voda na 1 liter pitnej vody z bežného zdroja.

Pri zmene vody v miske pridajte novú dávku roztoku Dokonalá Voda. Tento postup vykonajte každý tretí deň alebo každý deň 7 až 10 dní v mesiaci.

Závažnejšie infekcie: 4 viečka (32 ml) roztoku Dokonalá voda na 1 liter pitnej vody.

Ak zviera užíva biocídny roztok v tomto dávkovaní dlhšie ako 5 dní, odporúčame začať užívať probiotiká - napr. prírodné probiotikum, akými sú Chlorella alebo Spirulina, alebo probiotickú pastu či iné produkty. Chlorella aj Spirulina sú navyše veľmi vhodné nielen ako probiotický zdroj, ale aj ako zdroj vitamínov, minerálov a v prípade Spirulina aj zdroj vlákniny a proteínov.

Pri terapii psincového/kotercového kašľa u jedného zo zvierat žijúcich v skupine psov, je vhodné podávanie biocídneho roztoku Dokonalá Voda u všetkých prítomných jedincov. Teda aj u tých, ktorí ešte nemajú klinické príznaky choroby.

Ak zviera už užíva antibiotikum, konzultujte správne použitie biocídneho roztoku s vaším veterinárom.

DPD záväzok

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.