Panel používateľa

Ako funguje aromaterapia Dokonalá Láska

Počet zobrazení: 1773

Prevzaté z www.dokonalalaska.cz

Je to jednoduché - ide o to, aby ste rozhýbali neuróny a naučili mozog opäť liečiť a správne riadiť organizmus a telo. A tiež ide samozrejme o to dostať do organizmu zvieratka prospešné látky v jedinečnej kompozícii.

K tomu vám pomôže aromaterapia Dokonalá Láska. Ale vždy zostane najdôležitejší váš správny prístup k psíkovi a tá vaša - dokonalá láska.

Aromaterapia je veľmi šetrný a pritom účinný spôsob, ako dostávať do organizmu psíka prospešné prírodné látky, čo sú esenciálne oleje (čiže silice) a rastlinné oleje v terapeutickej kvalite. Cieľom aromaterapie je liečba psa, prípadne eliminovanie prejavov choroby či poruchy. Veľmi dôležitá je úloha aromaterapie v oblasti prevencie.

Ako môže vôňa upraviť náladu, liečiť traumu alebo dokonca zastaviť záchvat?

Používanie rastlinných silíc a ich zmesí má rôzne ciele. Niekedy vtierame olej s účinnými látkami do kože a dostávame tak do organizmu prírodné látky, ktoré tu kolujú a vykonávajú svoju liečebnú či preventívnu misiu. Ale okrem účinku na telesný stav a kondíciu vie esenciálny olej významne ovplyvňovať aj psychiku, mozgové procesy a procesy v centrálnej nervovej sústave.

Tohto účinku docieľujeme u psov aj iných zvierat inhaláciou a to buď inhaláciou počas vtierania zmesi do kože alebo samotnou inhalačnou metódou - použitím difuzéra alebo priamou inhaláciou z ľudských dlaní, v ktorých bola rozotretá účinná látka alebo zmes.

Na tento účinok sa teraz zameriame a pokúsime sa vysvetliť, ako je možné, že vdychovanie účinných látok môže ovplyvňovať psychiku alebo dokonca zastaviť prichádzajúci záchvat.

Za vnímanie pachových podnetov je zodpovedný prvý pár hlavových nervov.

Jedná sa o čuchový nerv. V čuchovej oblasti, teda v nosovej dutine a v oblasti prepážky sú na sliznici čuchové bunky - čidla. V každom nerve vznikne aktivita, keď na snímač dopadne 6 až 10 molekúl účinnej látky. Pachový vnem vzniká, keď je takto podráždený aspoň štyridsať nervových vlákien. Molekuly sú absorbované hlienovým povlakom a potom sa dostanú do kontaktu s riasinkami a čidlami membrán čuchových buniek.

Na tomto mieste je dobré podotknúť, že pes narozdiel od človeka je makrosmát, to znamená, že môže reagovať aj na jednotlivé molekuly mastných kyselín, zatiaľ čo človek ako mikrosmát vníma až oveľa vyššie koncentrácie účinných látok.

Z tela čuchovej bunky vychádza axon. Tieto axóny prechádzajú cez otvory v platničke čuchovej kosti a vstupujú do lebečnej dutiny, kde tvorí pravý a ľavý čuchový bulbus. 

Čuchový bulbus je primárne čuchové centrum.

Axóny sú v bulbu vzájomne prepletené do čuchových klbiek, kde sa nervové vzruchy prostredníctvom neurotransmiterov odovzdávajú cez synapsie ďalej čuchovými dráhami a do čuchových štruktúr mozgu. Tým sa hovorí čuchový mozog (rhinencephalon). Zahŕňa dôležité útvary - hippocampus, hypotalamus, hypofýza čiže hypofýzu, limbický systém, amygdala a ďalšie súčasti. Podnety, ktoré prichádzajú do čuchového centra a limbického systému, pôsobia na vedľajšej nervové štruktúry a tie ovplyvňujú emočný stav. Okrem vzniku emócií súčasne dochádza k aktivácii asociačných reťazcov na pach. Tak sa aktivuje asociačná pachová pamäť.

Ďalej podnety prechádzajú medzi hypofýzou a epifýzou do amygdaly, čo je centrum pamäte psychologických tráum. Psychologický aspekt pôsobenia zmesou esenciálnych olejov vzniká v dôsledku aktivácie štruktúr čuchového mozgu - limbického systému a amygdaly. Prejavuje sa pôsobením na nevedomej úrovni, ovplyvňovaním nevedomých procesov.

Limbický systém funguje spoločne s retikulárnou formáciou a pôsobí na mozgovú kôru. Nervové vlákna z centrálnej časti mozgu vedú do rôznych častí mozgovej kôry, čo poukazuje na vplyv čuchového analyzátora na procesy centrálnej nervovej sústavy. Pôsobenie silíc a ich zmesí na mozgovú kôru sa potom prejavuje reguláciou úrovne vedomia - výkonnosti, mozgovej aktivity, motivačného aspektu správania.


Je jasné, že o mnohých procesoch v prírode nemáme ešte ani tušenie. Príroda je nielen krásna, ale aj silná a múdra. A sme veľmi vďační, že práve tajomstvo princípu pôsobenia rastlinných silíc a ich využívanie pre ľudí, psov a ďalšie zvieratá nám dovolila spoznať.

Prečo sú esenciálne oleje pre psíkov skvelé a prečo si na niektoré dať pozor.

Silice si vyrábajú rôzne byliny a dreviny ako ochranu pred spasením bylinožravcami. Ich prospešné účinky začali odhaľovať už naši prvotno pospolitní predkovia a tiež starovekí Egypťania a Gréci, neskôr Číňania a Indovia. Od polovice devätnásteho storočia sú silice sústavne skúmané aj na vedeckej úrovni. Esenciálne oleje získavame z rastlín najčastejšie parnou destiláciou. Existuje oveľa viac príkladov prospešnosti esenciálnych olejov a ich dôležitosti pre zdravie psíkov. Ale teraz sa zamerajme na tie hlavné.

Vlastnosti esenciálnych olejov

Nie sú toxické.

Rovnako ako pre človeka aj pre psíka je toxické zanášanie organizmu veľkým problémom. Stále častejšie vídame psíkov s problémami so štítnou žľazou, s artritídou, s črevnými problémami, s chorou pečeňou a obličkami a podobne. Dôvodom je stále väčší nápor toxických látok, respektíve ich dobrovoľné aj nechcené vstrebávanie do organizmu. Preto je skvelé, že existuje netoxická prírodná liečba esenciálnymi olejmi.

Ľahko sa aplikujú.

Je to rovnako jednoduché použitie ako u človeka. Odliať z fľaštičky správnu dávku oleja so zmesou silíc a votrieť do kože psíka. Alebo mu môžete pripraviť aromaterapeutický kúpeľ.

Okamžite prenikajú do pokožky a bunkových membrán.

Pri správnej aplikácii sa šíri krvným obehom a tkanivami okamžite počas niekoľkých sekúnd! Esenciálne oleje rýchlo prekonávajú krvnú bariéru a dosahujú amygdalu a ďalšie limbické časti mozgu, ktoré riadia nálady, emócie a správanie psíka. Esenciálne oleje môžu zvýšiť množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva do limbického systému, najmä šišinky a hypofýzy.

Tým sa zvyšuje uvoľňovanie neurotransmiterov a endorfínov, ktoré sú pre psíka prospešné.

Majú vysoký obsah antioxidantov.

Už bezpečne vieme, že aj u psíkov antioxidanty znižujú riziko spojené so starnutím, odstraňujú voľné radikály a zabraňujú bunkovej mutácii. Databáza Oxygen Radical Absorbancia Capacity (ORAC) dokumentuje antioxidačné kapacity mnohých surovín a látok a samozrejme aj esenciálnych olejov. Napríklad silice semien mrkvy (alebo silice borievky) má ORAC hladinu 1.078.700 μTE / 100g, to je takmer o milión vyššia hodnota ako hladina ORAC u mrkvy, ktorá je 210 μTE / 100g.

Pomáhajú pri výcviku a behaviorálnom nacvičovaní.

Kto to zažil, tak dá za pravdu, že cvičiť psíka trpiaceho stresom, úzkosťou alebo hyperaktivitou nie je žiadna slasť. Mnohí skúsení chovatelia a kynológovia si pochvaľujú zmesi esenciálnych olejov, pretože im účinne pomáhajú odbúrať bloky brániace nadšenému a plnému vnímanie výcviku a správnej koncentrácii psíka.

Vedia zabiť väčšinu vzdušných baktérií.

Silice vytvárajú veľmi nepriateľské prostredie pre vírusy, baktérie, plesne a parazity. Najmenej u štyroch esenciálnych olejov (čajovník, levanduľa, tymian, mäta pieporná) je vedecky dokázaný ochranný účinok proti MRSA a VRE. Správna zmes silíc dokáže pri správnej priestorovej aplikácii do 12 minút zabiť viac ako 99 percent vzdušných baktérií.

Majú viac liečivých vlastností

Esenciálne oleje sú "heterogenetické". To znamená, že môžu vykonávať rôzne funkcie súčasne! Väčšina synteticky vyrábaných liekov je určená len pre jeden konkrétny cieľ a väčšinou so sebou nesú celý rad nežiaducich účinkov a rozhodne ich nemožno označiť za komplexne prospešné.

Môžu esenciálne oleje škodiť? To je dobrá otázka!

Silice sú distribuované v troch úrovniach kvality:

technická kvalita
kozmetická kvalita
terapeutická kvalita


Uistite sa, že používate esenciálne oleje v terapeutickej kvalite.

Kozmetické silice môžu pri užívaní narobiť viac škody ako úžitku. Bežne sú predávané silice, ktoré boli destilované s pomocou rozpúšťadiel alebo sa dokonca nejedná o skutočné silice, ale ich syntetické náhrady. Musí to byť uvedené na etikete na fľaštičke, ale býva to nenápadným malým písmom. Opýtajte sa predavača v obchode, kde predávajú desiatky malých fľaštičiek sa silicami, či sú určené na vnútorné použitie alebo pre votretie do kože.

Asi ani nebude vedieť, že sa silicami sa niečo také dá robiť. Ale sú aj skvelé a preverené obchody - my napríklad preferujeme brnenskú spoločnosť Aromarta pána Smetanu alebo združenie Nobilis Tilia. Veľmi dobré sú aj silice značky Epam. Tieto esenciálne oleje používame na prípravu liečebných zmesí pre psíkov.

Čisté oleje v terapeutickej kvalite sú vyrábané parnou destiláciou a neobsahujú žiadne chemikálie.

A preto sú tiež drahé na výrobu a len málokedy sú použité pre výrobu bežných kozmetických produktov. Napríklad 10 ml silica levandule v kozmetickej kvalite sa dá zaobstarať za 2€. 10 ml silica v terapeutickej kvalite už stojí 5€. Je jasné, prečo sa do mydiel, šampónov a iných kozmetických produktov nepoužíva terapeutická silica. Do tých najlacnejších prípravkov sa pridáva ešte skôr chemická substitúcia levandule, ktorej cena je stokrát menšia. Ale taká "silica" naozaj nemá s liečbou nič spoločné.

Aromaterapia pre zvieratá

Zvieratá samé v prírode vyhľadávajú pre nich užitočné byliny. Napríklad psovité a mačkovité šelmy majú výskyt bylín vo svojom teréne zmapovaný a podľa potrieb sa na tieto miesta vracajú a vytierajú si tu kožuch pod. Možno aj u vášho psíka ste si všimli podobné tendencie.

Dokonalá láska pomáha domácim zvieratám k návratu k prírodným zdrojom zdravia a psychickej pohody. Zvieracia aromaterapia prešla v 20. storočí rýchlym vývojom, ktorý tesne nasledoval pokroky v aromaterapii pre človeka. Dnes je zvieracia aromaterapia bežnou výbavou chovateľov a psíčkarov predovšetkým v USA a v Kanade, ale aj v Európe sa dostáva právom na výslnie záujmu milovníkov zvierat.

Dokonalá Láska je značka prírodných aromaterapeutických prípravkov vyvinutých v spolupráci s veterinármi, aromatológmi a odborníkmi na psychológiu zvierat. Dokonalá láska zhŕňa skúsenosti z vývoja aromaterapie a potrieb pre chovateľov a psíčkarov.

Ešte nikdy nebola aromaterapia tak pohodlná a príjemná pre vás i pre vášho psíka! 

 Vyskúšajte ju!

DPD záväzok

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.