Aj na vode sa dá šmyknúť alebo Zo psa hroch
Počet zobrazení 1792
Nedávne, stále pretrvávajúce lejaky a prehánky mi pripomenuli situáciu spred roka. Idem si v aute, 40 km/hod, leje ako besné a autá na mňa blikajú, prečo idem tak pomaly.
Jednoducho preto, že som pred rokom pri 40 km/hod a miernom dáždiku skončila s autom na streche. Stačil prach z cesty zmiešaný s trochou vody, jedna zákruta a nešťastie je na svete.
Čo má pes s hrochom?
Predstavte si, že by ste v aute vozili malého hrocha (hroch má od 1-4,5 tony v priemere). Ako by ste sa správali? Cítili by ste sa pri náraze bezpečne? V Mníchove urobili pred pár rokmi tzv. psí crashtest - t.z.vyskúšali, ako sa bude správať nepripútaný pes. Ich zistenie bolo ohromujúce - priemerne veľký pes (35 kg vlčiak napríklad), dokáže pri náraze vyvinúť silu až 1400 kg, teda 1,4 tony!
A teraz si predstavte, že do vás takáto sila narazí zozadu. Akoby ste mali za chrbtom ďalšie auto strednej triedy. A to skúšali pri 40 km/hod..Na dialnici jazdíme priemerne 100 km/hod.
Myslím, že tu skutočne nie je čo dodať.
Chráňte psa. Chránite tým aj seba. Akokoľvek, ale chráňte ho. Bezpečnostný autopás, autosedačka pre psov, klietka, bezpečnostný postroj, to všetko sú veci, ktoré môžete použiť. Námietky? Že pripútaného psa z auta tak ľahko nevytiahnete? Áno. Ale tiež existujú stovky príbehov zabehnutých psov po nehode.
Navyše, ak chránite psa všetkými dostupnými prostriedkami, chránite tým aj seba a ostatných ľudí okolo. Vidieť psa, ako mi letí popri hlave smerom von pri čelnom náraze tiež nepatrí k obľúbeným pohľadom. Myslite na prevenciu skôr, ako bude neskoro.
Ja som sa poučila až pri nešťastí - buďte múdrejší!
Monika
Nový komentár