Panel používateľa

Informácie o audioterapii

Audioterapia pre zvieratá vznikla ako sekundárny výsledok prevádzkovania audioterapie pre hyperaktívne alebo depresívne deti. Prof. Terry Woodford vyvíja od roku 1969 hudbu vhodnú pre psychoterapiu detí s psychickými problémami. Po celé roky, kedy Woodford pracoval s rodičmi liečených detí, dostával správy o tom, že audioterapeutické nahrávky, ktoré im doručovali pôsobí pozitívne aj na ich psov, niekedy aj na iné domáce zvieratá.

 

Začiatkom deväťdesiatych rokov členovia American Boarding Kennels Association v testovaní potvrdili Woodfordove doterajšie závery. Viac ako 160 významných chovateľských staníc podáva správu o tom, že audioterapia pre psov pomohla riešiť problémy ich psov - úzkosť, nadmerné štekanie, agresivitu, ale aj hnačku ...


V rovnakej dobe prebieha úspešný pokus riešenia agresivity a hyperaktivity šimpanzieho samca Rogera pomocou audioterapie v ZOO v Honolulu. Od roku 1998 prebieha tiež testovanie audioterapie v európskych psích útulkoch (Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko, Dánsko) a v USA. Výsledky tohto testovania boli od tej doby niekoľkokrát popísané v odbornej tlači a pracuje s nimi aj rad výskumných inštitúcií a vysokých škôl, napríklad Harvard Medical School Boston, Auburn University alebo Berlínska univerzita.

 


Teraz je audioterapia pre psov už dobre známou a preverenou témou. Stovky pokrokových útulkov a podobných zariadení na celom svete zisťujú, že nielen psom vďaka audioterapii spríjemňujú pobyt, ale tiež pripravujú psa pre optimálne začlenenie do novej rodiny a bezproblémovú socializáciu.
V USA je až 20% psov osvojených z útulku zase vrátených späť a ako dôvod ľudia uvádzajú, že pes nadmerne šteká alebo je ťažko prispôsobivý. V SR je toto percento možno trochu menšie, ale napriek tomu by bolo veľmi vhodné pokúsiť sa týmto smutným návratom predísť. A to práve nasadením audioterapie už v útulkoch a tiež hneď po osvojení psíka v novom prostredí.

 


O psoch je známe, že majú skvelý čuch a sluch. Dokonca dokážu tieto zmysly využívať tak bravúrne, že dokážu niektoré z pachových či zvukových zdrojov vylúčiť a na iné sa zamerať. Napríklad záchranársky pes počuje frekvenciu srdca človeka uväzneného desiatky metrov pod sutinami a to preto, že dokáže potlačiť ostatné frekvencie (zvuk strojov, padajúce objekty a iné). Psy a mačky počuje až päťdesiatkrát lepšie ako ľudia. Často ani nedokážeme rozoznať zvuk, ktorý toľko znervóznil nášho psíka ...

 

Psy majú radi zvuk sláčikových nástrojov a niektorých strunových nástrojov, predovšetkým harfy, ale aj klavíra či piana. Veľmi často im nevyhovuje zvuk elektrickej gitary a tiež fúkacie harmoniky a to z dôvodu prílišného ohýbania tónu, ktoré väčšinu psov znervózňuje. Pozitívne pôsobiace sú aj nástroje síce jednoduché a s malými možnosťami, ale s priaznivým frekvenčným rozsahom (mrmle, vibrafón, katanak pod.)

 

Ale pozor, u psov neuspejete so zložitými hudobnými konštrukciami. Psy majú radi jednoduchosť, dalo by sa povedať aj jednotvárnosť. Áno, rovnako ako my sa radi vracajú k svojim istotám a rituálom. A tie sú dosť jednoduché. Funkčná audioterapia je tvorená len jednoduchou nenásilnou harmóniou, ktorá neirituje.
Nejde však len o hudbu. Audioterapie pre psíkov je založená na úzkej závislosti psa ako druhu na človeku, ktorá sa vyvíjala po desaťtisíce rokov. Zvuk srdce spokojného a zdravého človeka je hlavným prvkom, ďalšími sú relaxačné dýchanie, ozvuky psieho plodu v matkinom brušku a iné.

 

Zaujímavé je, že psy dokážu svojím spôsobom rozlišovať hudobné žánre, pravdepodobne podľa toho, aké je obvyklé zloženie nástrojov, frekvenčný rozhranie, kadencia. Samozrejme veľkú úlohu zohráva aj to, akú hudbu počúvajú vodcovia svorky - ľudia. Aj preto sú skladby na CD v rôznych hudobných štýloch.
Niektorí psy vnímajú dobre aj mužský hlas, pre všeobecné používanie CD sme však zvolili výhradne ženský hlas, pretože je celá rada psov so strachom z ľudí as negatívnymi reakciami na mužské prvky.

 

Možno povedať, že úspech CD audioterapie pre psíkov spočíva na týchto pilieroch:
 

1) opakujúca sa vhodná frekvencia
2) jednoduchosť a predvídateľnosť
3) pozitívne emócie a neha
4) vhodný výber nástrojov a zvukov

 

Pomocou audioterapie sú u psíkov riešené najčastejšie tieto problémy: separačná úzkosť, neopodstatnený strach, fóbie z ľudí, psov či detí, hyperaktivita, agresivita, neschopnosť relaxovať, melanchólia, osobnostný nesúlad, problémy s imunitou, tráviace ťažkosti, pooperačné stavy a podobne.
Ale audioterapia je tiež nádhernou príležitosťou pre prehlbovanie vzťahu s psíkom, cesta k jeho harmonizácii a pozitívnemu naladeniu.

DPD záväzok

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.