Panel používateľa

Benefity zeleniny pre psov

Kŕmite mäsom? Potom je zelenina v miske psa priamo žiadaná, ako doplnok plnohodnotnej kŕmnej dávky. Občas sa stane, že niektorý psík nechce surovú zeleninu, ba priam ju odmieta. Siahnite preto po sušenej zelenine, je chutná, a psami milovaná :)

 

MRKVA
Je jednou z najzdravších koreňových zelenín. Je zásobárňou cenných biolátok; obsahuje betakarotén, "predstupeň" vitamínu A. Ďalej obsahuje selén, jeden z najdôležitejších prvkov imunitného systému, ktorý je jadrom enzýmu glutathionperoxidázy, chrániaceho telesné bunky pred voľnými radikálmi. V mrkve sa nachádza tiež vitamíny D, E, K, éterické oleje, vláknina a veľké množstvo cukru (predovšetkým ľahko stráviteľné glukózy), lecitín, draslík, vápnik, vodík, horčík, železo, meď, fosfor, jód a kobalt. Mrkva posilňuje sliznice v tele, aktivuje látkovú výmenu, zastavuje proces starnutia, podporuje rast srsti, kvalitu pokožky,zlepšuje videniE, posilňuje krvný obeh.

ČERVENÁ REPA
Obsahuje veľké množstvo látok dôležitých pre vitalizáciu a omladzovanie starých a chorých buniek. Vďaka špeciálnej kombinácii kremíka a ďalších živín posilňuje väzivové tkanivá a pokožku, steny ciev a kosti, zbavuje mozog jedovatých kovov. Červená repa je mimoriadne bohatá na kyselinu listovú, ktorá sa podieľa na tvorbe nukleových kyselín v bunkových jadrách, nevyhnutných pre delenie buniek a rast tkanív. Ďalej pomáha aktivovať tvorbu červených krviniek, a tým aj zásobovanie buniek kyslíkom, zbavuje črevá jedovatých látok.

HRACH
Ako všetky strukoviny je bohatý na proteíny. Obsahuje tiež veľa vlákniny, vďaka čomu pôsobí detoxikačne, znižuje hladinu cholesterolu a krvných tukov. Obsahuje tiež veľké množstvo horčíka a nukleových kyselín, v ktorých je uložená dedičná informácia; tieto kyseliny omladzujú, pomáhajú regenerovať tkanivá. Hrach pôsobí anabolicky, dodáva energiu, posilňuje nervy, aktivuje látkovú premenu v bunkách, posilňuje srsť, zlepšuje videnie.

ŠPENÁT
Je zelenina s neobyčajne vysokou biologickou hodnotou. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, ako je napr. karotén (provitamín A), B-komplex, vitamín C, draslík, železo, ďalej obsahuje veľké množstvo vlákniny. Chráni všetky sliznice v tele, aktivuje metabolizmus sacharidov, posilňuje nervový systém, podporuje činnosť svalstva a srdca, posilňuje imunitný systém a tvorbu hormónov, odstraňuje "lenivosť čriev".

PARADAJKA
Je dôležitá pre ochranu buniek. Posilňuje vnútornú bunkovú štruktúru, chráni a posilňuje sliznice, preventívne pôsobí proti infekciám, pomáha pri tvorbe zdravej kože a chronickej únave. Posilňuje srdce, pôsobí močopudne a pomáha pri stavbe väzív, tvorbe hormónov a pomáha odstraňovať poruchy trávenia. Obsahuje veľké množstvo karotenoidov, dôležitých pre ochranu a stabilizáciu membrány telesných buniek a v bunkách uložené organely. Paradajka je dôležitá tiež v prevencii rakoviny a obehových ťažkostí.

PÓR
Je zelenina s typicky korenenou arómou, ktorú získava vďaka obsiahnutým éterickým olejom a síre. Má vynikajúce preventívne a liečivé účinky. V žalúdku a črevách pôsobí proti baktériám a kvasinkám vyvolávajúcim nadúvanie, črevnú koliku a hnačky. Má diuretické účinky - je vhodný pre reumatikov, je vhodný aj pri bronchitíde, je účinný proti zmenám ciev spôsobených starobou. Pór obsahuje tiež stopové prvky ako zinok, mangán, selén. Podporuje prekrvenie, znižuje cholesterol a krvné tuky, podporuje črevnú peristaltiku.

CESNAK
V malom množstve je bezpečný pre psov i mačky. Obsahuje glykosidné viazané silice s účinnou sírnou látkou alliin, hormóny, vitamíny, minerálne látky, veľké množstvo jódu. Aliin sa v tele štiepi v allicín, veľmi účinné antibiotikum. Cesnak zlepšuje prekrvenie, znižuje hladinu tukov v krvi, posilňuje srdce a krvný obeh, ničí črevné baktérie a plesne, spomaľuje starnutie.

ZEMIAKY
Sú nutrične a biologicky veľmi hodnotné. Sú v nich obsiahnuté takmer všetky dôležité minerálne látky a stopové prvky (oi. horčík, vápnik, fosfor, zinok, železo, kobalt, fluór, meď; vitamín C, B, niacín, kyselina listová a pantoténová). Vysoká hladina draslíka a nízka hladina sodíka majú dobrý vplyv na kardiovaskulárny systém. Sú nízkokalorické, bohaté na škrob a živiny, obsahujú hodnotné rastlinné bielkoviny.

CUKETA
Je nízkokalorická zelenina s priaznivým obsahom vitamínov, a tiež vápnika s fosforom. Je bohatá na karotény a horčík, čo je ideálne ako zdroj impulzov pre látkovú premenu z bunkových jadier. Pomáha zvyšovať výkon mozgu a schopnosť sústredenia, upokojuje a stimuluje nervy, zlepšuje celkovú výkonnosť, imunitný systém a všetky sliznice v tele. Pomáha odstraňovať ochabnutosť čriev.

TEKVICA
Je bohatá na vlákninu, povzbudzuje trávenie. Vďaka vláknine sa tiež viažu a vylučujú toxíny, rovnako ako žlčové látky a tukové substancie. Tekvica obsahuje vitamíny a minerály v optimálnom súlade a pomere pre látkovú výmenu: meď, železo, horčík alebo draslík, vitamín A. Tekvica tiež pôsobí močopudne, pomáha pri chorobách obličiek a prostaty, posilňuje imunitný systém.

ZELER
Obsahuje silice, ktoré majú rad prospešných vlastností - rozpúšťajú hlien, ovplyvňujú vylučovanie vody z tela, stimulujú zvýšenú tvorbu kyseliny soľnej v žalúdočných šťavách. Éterické oleje v tejto zelenine sú ostré, pôsobí tiež na sliznice a v črevách antibakteriálne a antimykoticky. Zeler pomáha liečiť tráviace poruchy, zlepšuje črevnú peristaltiku, dezinfikuje a stimuluje sliznice, ktoré uvoľňuje pri kašli, nádche a prechladnutí, aktivuje metabolizmus sacharidov, je močopudný. Tiež posilňuje nervy a mozog, dodáva živiny dôležité pre zdravú kožu, oči a vlasy.

KUKURICA
Je hodnotnou a chutnou obilninou. Zdravo zasýti, okrem veľkého množstva sacharidov obsahuje tiež veľa vitamínov (B1, biotín, B3, B5) a stopových prvkov (železo, horčík, selén, zinok). Posilňuje nervy, schopnosť koncentrácie, stimuluje rast buniek, podnecuje krvotvorbu, posilňuje imunitný systém.

Prevoňajte svoje auto!

Osviežovač do auta

DPD záväzok

 

 

 

 

Lajknite našu facebook stránku a buďte v obraze!

Prihlásenie

Tento web používa cookies na analýzu návšetev. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac informácií.